EkonomiYerel Haberler

ŞEHİR DIŞANA ÇIKARILIYOR

İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün daha kapsamlı hizmet verebilmesi adına şehir dışına çıkarılacak olan 70 bin metrekarelik alandaki tesisi için ilk adım atıldı

Mevcut binası Kılavuz mahallesinde hizmet veren İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü şehir dışına çıkarılması planlandı. Bu kapsamda ilimizde Çayboyu mahallesinde 70 bin metrekare alanda yapılacak tesis ile Makine İkmal Bakım ve Onarım daha nitelikli hizmet verecek.

Burada açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, hem şehir hem de kurum için hayırlı bir işi başlattıklarını belirtti. Bölgenin yeni bir yaşam alanı olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Şehrin ortasında yıllardır kırsala, köylerimize hizmet veren İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğümüzün yerini şehir dışına taşıyoruz. O bölgede trafik sıkışmaya başladı ve yeni akslar oluştu. Hastaneye gidiş bölgesi olduğundan dolayı aşırı araç hareketliliğinden dolayı hem misyonunu tamamladı hem de şehir dışına çıkma zaruretini ortaya koydu. 70 bin metrekare alanı kamulaştırarak ihtiyaçları uygun bir şekilde, kurumumuzun temel idari yapısına uygun bir şekilde konumlanarak da projemizi gerçekleştirdik. Devasa bir alan Sivas’ımızın 28 bin 488 km² hizmet eden bir alana dönüştürmek için bir karargâh. Atölyeleri var, depoları var, asfalt plent tesislerimizden tutunda tüm birimlerimizin oluşturacağı bir alan olacak. Şehrimize de uzun süre hizmet edecek bir alan olacak. Ciddi de bir maliyet. Bu maliyeti de yine çıktığımız bölgedeki oluşan ekonomi ile çözümlemeye çalışıyoruz. Yani kurumumuza ekstra bir yük olmadan oradaki arsamızın değerine uygun olarak burada yeni bir proje gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

VALİLİKTEN BELEDİYEYE DESTEK

Valilik aynı zamanda Belediyenin de projesine destek verdi. Bölgede yaşanan trafik yoğunluğunu rahatlatmak için İl Özel İdaresi sosyal tesisleri ve bazı atölyeler yıkılarak, belediye tarafından alt geçit yapılacak.

Alt geçit projesinin birçok faydası olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan konuyla ilgili devamında şunları kaydetti; “Bir trafik güvenliği açısından faydası var, ikincisi özellikle hastane ulaşımına ciddi bir katkısı var, bu bölgede ciddi yoğunlaşma söz konusuydu, üçüncüsüyse bizim İl Özel İdaremizin bütün birimlerini bir araya toparlayarak daha nitelikli, daha sağlıklı güzel bir mekana hizmet vermesini sağlayacağız. Dolayısıyla baktığımız zaman çok boyutlu, çok bakış açısı gerçekleştireceğimiz bir proje oldu. Bu kısıtlamanın olduğu zamanda da bu tür çalışmalar yapmamız önemliydi. Dur durak bilmeden bütün kurumlarımız var gücüyle sahada hizmetlerini devam ettiriyor. Çok elzem ve ihtiyaç olan bir projeydi. Şehrin ortasına yüzlerce iş makinesi bu bölgede hareket halindeydi ve trafik güvenliğini sıkıntıya uğratmaktaydı. Hem özel idaremize, hem belediyemize hem de bölgemize hayırlı uğurlu olsun.”

Abdulvahâbî Gazi Caddesinin Gökçekler Caddesine bağlantı yolu kavşağında başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin “Bizim bu projeyi yapabilmemiz için öncelikli olarak İl Özel İdaresinin makine ikmal tesisinin taşınması gerekiyordu. Bu noktada Sayın Valim, İl Genel Meclisi Başkanımız ve üyelerimiz karar alarak taşınma ihalesini gerçekleştirdiler ve bugün de ilk kazmayı vurmuş olduk. Öncelikle şehrimizin merkezinde kalan makine ikmal tesislerini şehir dışına kazandırarak şehrimiz için önemli bir rahatlama sağlanmış oluyor. İkinci olarak da malumunuz Abdulvahâbî Gazi Caddesinden gelen yolun karşısı yoktu. Bu yolun Hastane Caddesine, hastaneye bağlanabilmesi açısından bu yolun boşaltılması gerekiyordu taşınmayla birlikte biz o projeyi hayata geçirmiş olacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu