GenelYerel Haberler

STSO Başkanı Eken: Yatırımlarda Şehrin Ekonomik Yapısı Ele Alınmalı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kente yapılan yatırımlarda şehrin ekonomik yapısının da ele alınması gerektiğini söyledi.
İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan STSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ın kamu yatırımları anlamında Türkiye’de önde gelen illerden biri olduğuna vurgu yaptı. Eken, kente yönelik kamu yatırımlarının gelmesinde emeği geçen başta Ak Parti Milletvekili İsmet Yılmaz ve diğer milletvekillerine ve tüm bürokratlara teşekkür ederek, “Şehrimizdeki en önemli sorunların başında ben yaptım oldu mantığıyla yapılan ve istişareye kapalı yatırımlardır. Bunlar yapılırken doğru planlama yapılmalı ve şehrin ekonomik yapısı da ele alınmalıdır” dedi.
Şehirde tüm kurumların birlik ve beraberlik içerisinde hizmet ettiğine ve birlikteliğin her geçen gün pekiştiğine dikkat çeken Eken, şunları kaydetti.
“2020 yılında birliğimiz beraberliğimiz daha sağlam olacak ve en iyi hizmetleri el birliğiyle yapacağız. 2019 yılı özellikle üyelerimiz açısından sancılı geçti. Faizin düşmesi, ihracattaki artışlar bize heyecan veriyor ve daha azimle çalışıyoruz. Tüm kurumlarımıza İş dünyamızın yanında olduğu için teşekkür ediyorum. İlçelerimiz dahil esnafımızın, tüccarımızın ne sorunu sıkıntısı varsa kurumlarımız hemen onu çözdü.”
ÖĞRETMENEVİ UYARISI
Cumhuriyet Üniversitesi bölgesine yapılan 10 bin kişilik yurdun öğrencilerin barınma ihtiyacını gidermesi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Eken, “Bu yurtlarımız yapıldı ama hala konuşuluyor, eleştiriliyor. Yurtlar yapılırken konuşması gerekenler konuşmuyor. Daha sonra yapılan konuşmalar ise dedikodudan öteye geçmiyor. Yapılmadan önce yeri doğru mu, başka sıkıntılar getirir mi gibi konuşmuyoruz. İlimizde yurt ihtiyacı vardı ve öğrenci çekmek için yapıldı. Artık bu konu kapandı, çünkü yapıldı ve açıldı. Biz yurtlar konusunda görülemeyen bazı yönleri Öğretmenevi konusunda dile getirmek istiyoruz. Şimdi Eski Askeri Hastane alanında yeni bir öğretmenevi yapılıyor. Yapanların eline emeğine sağlık. Ancak şu anki yapılan öğretmenevinin, ilerleyen günlerde yine ekonomimizde sıkıntılara sebebiyet vereceğini, orada düğün salonları veya otel olarak çalışmalar olacak. Bu da yeni bir ticari sıkıntıya sebebiyet verecek. Bu tür nedenlerle de esnaflarımız illa ki bize gelecekler ve bizler de sizlere geleceğiz ve çeşitli şikayetler başlayacaktır. Mümkünse şu anki mevcut öğretmen evinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de yeni yapılan öğretmenevinin farklı bir kuruma verilerek daha iyi değerlendirileceğine inanıyoruz. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilerde yaşanacak olan bu problemi bizler, şu an gördüğümüz için böyle bir talebimiz var. Biliyorsunuz biz bir iş, bir proje yapıldıktan sonra konuşmaya başlıyoruz, yapılmadan önce konuşmuyoruz. İş bitiyor açılışını yapıyoruz ondan sonra herkes konuşmaya başlıyor. Bundan dolayı da yeni öğretmenevi için bizim Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Başkanlar Kurulu olarak yeni Öğretmenevinin ihtiyacı olan başka bir kuruma verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu