GenelGündem

KONUŞAN TAŞLAR KİTABI TÜRKÇE YAYIMLANDI

Azerbaycan’da Mahire Nağıkızı namıyla tanınan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahire Hüseynova’ya ait Konuşan Taşlar isimli kitap Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Merkezi Müdürü Kenan Çarboğa tarafından Ankara’da yayımlandı.

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yakınlaşma edebiyat sahasına da yansıdı. Bu kapsamda Azerbaycan’ın birçok şairi Türkiye Türkçesine aktarılmaya başlandı. Daha önce Samed Vurgun, Mikail Müşfik, Seyid Nesimi ve Hidayet Oruçoğlu’nun şiirilerini Türkiye Türkçesine aktaran Kenan Çarboğa, şimdi de Prof. Dr. Mahire Hüseynova’nın şiirlerini Türkiye Türkçesine aktararak yayımladı.

Kitap hakkında konuşan Çarboğa: “İki Devlet-Bir Millet ülküsüyle hareket ettiğimiz kardeş Azerbaycan’ımızın güçlü kalemlerini Türkiye Türkçesine aktarmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar daha da hızlanarak devam edecektir. Türk Dünyasında yıkılmaz gönül köprülerini mısra mısra kuruyoruz. Bu köprüler sonsuza dek var olacaktır. Bu köprüler sayesinde gönül medeniyetimize kısa bir sürede erişmiş olacağız.” dedi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu