GenelGündem

Doğan Her Bebek İçin Bir Fidan

 “İki Fidan Birlikte Büyüyor” projesi kapsamında Esenyurt mahallesindeki Orman İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan alanda fidan dikimi gerçekleştirildi.

Doğayı yeşile bürümek ve ağaçlandırmaya uygun arazileri fidanla buluşturmak amacıyla Sivas Valiliği himayelerinde Orman İşletme Müdürlüğü’nün geçen yıl başlattığı “İki Fidan Birlikte Büyüyor” projesi sürüyor. Tavra Deresi ağaçlandırma sahasında 2020 yılında her doğan bebek için 8 bin adet fidan toprakla buluşturulmuştu. Bu yıl da Esenyurt mahallesi’ndeki Ahmet Türkseven İlköğretim Okulu karşısında fidan dikimi gerçekleştirildi. Projeyle, şuana kadar doğan 5 bin bebek için fidan dikimi yapıldı. Projeyle, her doğan bebek kendisiyle beraber adına dikilen fidan ile birlikte büyüyecek.

FİDAN DİKİMİNE TALEP ARTIYOR

Fidan dikim etkinliğinde konuşan Sivas Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, “İlimizde yürütülen ‘İki Fidan Birlikte Büyüyor’ projesi kapsamında fidan talepleri gittikçe artmaya başladı. Sivil örgütler, kamu kurum ve kuruluşları bizden sürekli fidan talep etmektedir. Böylece ilimizde ağaçlandırma kültürü oluşuyor ve bundan dolayı çok mutluyuz” dedi.

 SİVAS HALKI DOĞASEVERDİR

Ağaçlandırma çalışmalarının her yıl artarak devam ettiğini belirten Sivas Valisi Salih Ayhan ise “Benim en çok heyecan duyduğum ve çok haz aldığım projelerden birisi doğaya veya çevreye yapılan ağaçlandırma ilgili yapılan çalışmalardır. Sivas halkı doğasever, çevreye duyarlı ve ağaçlandırmada da güzel bir kültür kazandı. Bunu sürdürülebilir hale getirmek, farklı ve özgün projelerle de biraz daha farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Doğaya, çevreye yaptığımız hizmetler gelecek nesillere ve evlatlarımıza yapılan hizmetlerdir. Yollar bozulur, binalar deforme olur ama doğaya çevreye yaptığımız hizmetler evlatlarımız için güzel miraslardır ve kalıcı işlerdir. Biz de farklı projeler ile farkındalık oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

YİĞİDOLAR DOĞUYOR, FİDANLAR BÜYÜYOR

“İki Fidan Birlikte Büyüyor” projesinin önemine dikkat çeken Vali Salih Ayhan, “Evlatlarımız doğduğu zaman Yiğido dünyaya geliyor. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu büyümesi için şehirle ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda bir fidan dikerek de o fidanımızın yeşermesini sağlıyoruz. 2020 yılında 8 bin evladımız dünyaya geldi ve 8 bin adet fidan toprakla buluşturduk, bakımlarını yapıyoruz. Bu sene de 5 bin çocuğumuz dünyaya geldi ve 5 bin fidanımızı da toprakla buluşturuyoruz. Çocuklarımız büyürken bu fidanlar da büyüyecek, gürleşecek ve bu ağaçların altında gölgeleneceğiz” şeklinde konuştu.

BU YIL 4 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Bu yıl 4 milyon fidanın toprakla buluşacağını belirten Vali Salih Ayhan, “Programımızın 1 milyonu tamamlandı ve yılsonuna da 3 milyonu tamamlayacağız. Yanan ormanlarımızla ilgili bir açıklamamız olmuştu. İnşallah Ekim ayından itibaren Kasım sonuna kadar 1 milyon ilave fidan ekeceğiz. Okul hatıra ormanı dedik yine buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Her okulumuzun bir hatıra ormanı, her çocuğumuzun okula başlamasında bir fidan, mezun olduğunda da bir fidan dikip ayrılacak ve bu şekilde bu süreci tabana yaymış olacağız” dedi.

KURUMLARIMIZ GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Fidanları toprakla buluştururken şehir merkezinde de buna yönelik güzel çalışmalar yapıldığını hatırlatan Vali Ayhan, “Sivas Belediyemizin yapmış olduğu peyzaj çalışmalarının standartları ve niteliği çok yüksek, estetik yönü çok harika. Sivas Belediyemize, ekibine ve başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sivas İl Özel İdaresi de Hamide Kültür Bahçesinde güzel bir çalışma yapıyor. Şehrimizde ki ağaç türünü ve çeşidini değiştirdik. Genelde çınar, akçaağaç, iğde, ıhlamur ve dut ağacı gibi farklı ağaçlarla da şehrimize renk katıldı. Doğanın dokusuna uygun ağaçlar dikiyoruz” diye konuştu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu