EğitimGenelGündemYerel Haberler

YKS Öncesi Son Prova

Sivas’ta Yükseköğretime Geçiş Sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısını, stresini yenmesi ve sınav öncesi tecrübe kazanmaları amacıyla hayata geçirilen “YKS Son Prova” sınavı gerçekleştirildi.

Sabahın erken saatlerinde sınav merkezi yolunu tutan öğrenciler 18-19 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan YKS sınavı öncesi sınav deneyimi yaşadı. Sivas Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen proje kapsamında öğrencilerin sınav stresini yenmesi, sınav kaygısının azaltılması ve sınav tecrübesi kazanması amacıyla “YKS Son Prova” sınavı yapıldı. Proje Türkiye’de ilk olarak sadece Sivas’ta uygulanıyor.

10 BİN 540 ÖĞRENCİ KATILDI

12’nci sınıf ve mezun olan 10 bin 540 öğrencinin katıldığı sınavda öğrencilerin kimlik bilgileri ve sınav giriş belgeleri kontrol edildi ve teker teker sınav salonlarına alındı. ÖSYM kurallarının geçerli olduğu sınavda geç kalan öğrenciler sınava alınmadı. Öğrenciler sınav provasında; sınav disiplini ve zamanlama gibi hususlarda eksik ve aksaklarını görme fırsatı buldu. Eğitim ve öğretimde öğrencilerin akademik başarılarının artırılması hususunda yardımcı kaynakların temini gibi birçok hususta büyük bir titizlikle çalışılmalar yaptıklarını belirten Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, bu çalışmaların içerisinden birisi de bizimde Sivas YKS Son Provası çalışması olduğunu söyledi.

İlimizde akademik başarıyı artırma hususunda yapılan bir çalışma olduğunu ifade eden Aslan, “Öğrencilerimiz evden kalkıp sınav kapısına, sınav salonuna binasına gelip sınavın bittiği ana kadar geçen tüm süreçleri deneyimlemektedir. Dolayısıyla öğrencilerimiz kapıdan en son saat kaçta gireceğini, hangi evrakı göstereceğini, sınavda nereye oturacağını, soru kitapçığının kodlanmasından, cevap anahtarının kodlanmasna kadar tüm süreçleri yaşamaktadır ve tecrübe etmektedir. Bunlar bizim için çok kıymetli ve değerlidir. Çünkü 18-19 Haziran’da yapılacak olan YKS’nin bir kaygısı, stresi, mutlaka her öğrencimizde vardır. Amaçlarımızdan, hedeflerimizden biri de bu sınav stresini, bu sınav heyecanını yatıştırmak ve onları esas gerçek sınava hazır bulunuşlarını yüksek tutmaktır.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu