GündemGenel

Sivas’ta Suya Zam Geldi

Sivas’ta Suya Zam Geldi

Sivas Belediye Meclisi’nin 2024 Temmuz Ayı 2. Birleşimi’nde önemli kararlar alındı ve Sivas’ın en önemli gündem maddesi olan su sorunu ele alındı.


Suya Zam
İlgili gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, Sivas’ta en ucuz suyun kullanıldığı ve ton başına 17,50 TL olan fiyata yüzde 38 zam yapılması kararı alındı. Başkan Uzun, zammın amacının Sivaslıları su tasarrufuna teşvik etmek olduğunu vurguladı.


Sivas’ın Su Sorunu
Başkan Uzun, Sivas’ın en büyük sorununun su sorunu olduğunu ve kuraklık, iklim değişikliği gibi etkenlerle barajlardaki su seviyesinin önemli ölçüde azaldığını ifade etti. Bin yılın en büyük kuraklığından bahseden Uzun, 4 Eylül Barajı’nda su seviyesinin düşüklüğüne ve Pusat Özen Barajı’ndan gelen suyun 2035’e kadar yeterli olacağına dair öngörülerin kuraklık nedeniyle 4 yıl ertelenmesine dikkat çekti.


Beydilli Barajı ve Regülatör
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta ile yapılan görüşmede Beydilli Barajı’nın yatırıma alınamayacağı ve Koç Deresi üzerine regülatör kurulması için çalışma başlatılacağı bildirildi. Regülatörün maliyetinin 700 milyon TL olacağı ifade edildi.


Su Sorununun Çözümü
Başkan Uzun, Sivas’ın en büyük sorununun ve gündemin su olduğunu belirterek, sorunun çözümü için çalışmaların devam ettiğini ve su hatlarının yönetileceğini, Sivas şebekesinin yönetiminin 1 yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu