GenelGündemİlçelerYerel Haberler

SGK Memurlarından EYT İsyanı

EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla SGK müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Sözleşmelilere kadro ve prim borçlarının yapılandırılması gibi düzenlemelerle yoğun günler geçiren SGK personeli, EYT başvurularının da başlamasıyla isyan etme noktasına geldi. Hizmet kolundaki kamu çalışanlarının sesi olan Türk Büro- Sen, SGK personelinin yaşadığı mağduriyete sessiz kalmadı.

Türk Büro-Sen, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Türk Büro-Sen yönetimi ve SGK çalışanları katıldı.

Türk Büro Sen Sivas Şube Başkanı Taner Köksal, EYT nedeniyle iş yüklerinin arttığını belirterek ek ödeme yapılması gerektiğini söyledi.

Köksal, “Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 Bin olan Kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet verildiğini belirterek, “Kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angaryada, Anayasamıza göre suçtur. Sendikamız Türk Büro-Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için, 666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, kurum içi uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmedi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur. Sendikamız Türk Büro-Sen kurulduğu günden bugüne ‘bizim ilkemiz önce ülkemiz’ diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur’’ dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu