GenelGündemİlçeler

Numune Hastanesi’nde Botoks İşlemleri Başladı

Sivas Numune Hastanesi’nde Dermatoloji Uzmanı olarak görev yapan Uzm. Dr. Yusuf Cihan Dirim, botoks toksin enjeksiyonlarından bahsederek, hastanede botoks işlemlerinin başladığını duyurdu.

Terlemenin tanımı ile yapan Uzm. Dr. Yusuf Cihan Dirim, “Terleme; vücut ısısındaki artışa yanıt olarak ortaya çıkan fizyolojik bir cevaptır. Hiperhidroz ise aşırı terlemek demektir. Enfeksiyonlar, diyabet, tiroid hastalıkları, sinir hasarı, gut, obezite, menopoz ve bazı ilaç kullanımları da hiperhidroza neden olabilir. Bunlarla birlikte hiçbir sebebe bağlı olmaksızın da görülebilir” dedi.

Terlemenin hangi durumlarda tedavi edilmesi gerektiğini açıklayan Uzm. Dr. Dirim, “Aşırı terleme kişinin ruhsal durumunu kötü yönden etkiliyor, sosyal hayatını bozuyorsa, kıyafet seçimini belirliyor veya okul /iş verimini düşürüyorsa tedavi edilmesi gerekir. Tedavi tipinin belirlenmesinde;  terlemenin tipi, görüldüğü bölge, hastalığın şiddeti, hastanın daha önce kullandığı tedaviler göz önünde bulundurularak yapılır. Tedavi seçenekleri arasında anti-perspirant kremler, iyontoforez, botilinum toksin enjeksiyonları, cerrahi işlemler ve ağızdan alınan ilaçlar yer alır” dedi.

Botoks toksin enjeksiyon uygulamaları ile terlemenin yüzde %80-90 oranında azaldığını belirten Uz. Dr. Dirim, sözlerini şu şekilde noktaladı; “Botoks toksin enjeksiyon uygulamaları bu tedavi seçenekleri arasında konforlu ve sonucu iyi olan tedavilerden biridir. Enjeksiyon sonrası etki 1-2 hafta sonra başlar ve yaklaşık 6 ay boyunca sürer. Terleme yüzde %80-90 oranında azalır. Hiperhidroz dışında botoks toksin enjeksiyonlarını;  diş sıkma (masseter botoks), migren ve kırışıklık tedavisi içinde kullanabiliyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu