GenelGündemYerel Haberler

SİVASLILAR HAMSİYİ ÇOK SEVİYOR

Havaların günden güne soğuması ile birlikte vatandaşların balığa olan ilgisi arttı. Sivas’ta her vatandaş kendi kesesine uygun balık bulabiliyor. Geçen seneye oranla 10 ile 20 TL arasında artış olsa da esnaflar satışlardan memnun.

Muhabirlerimize açıklama yapan balıkçı esnafları, fiyatların makul olduğunu belirterek, “Fiyatlar geçen seneye göre 10 ile 20 TL arasında bir zam ile değişiklik gösterebiliyor. Sivas halkı balığı seviyor. Genellikle hamsi tercih ediyorlar, hafta sonları ise büyük balıklar daha çok tercih ediliyor” dedi.

HAMSİ 70 TL’DEN 40 TL’YE DÜŞTÜ

Esnaflar, geçtiğimiz aylarda 70 TL’den satılan hamsinin 40 TL’ye kadar düştüğünü dile getirerek, “Vatandaşın balığa ilgisinin olması için fiyatların daha düşük olması lazım. Mesela hamsi iki üç ay önce 70 TL idi. Şuanda 40 TL. Bu da havaya bağlı olan bir şey. Havaların durumuna göre balık çok çıkarsa daha ucuz olur, az çıkarsa balık daha pahalı olur” şeklinde konuştu.

SİVAS’TA BALIK FİYATLARI DİĞER İLLERE GÖRE DAHA DÜŞÜK

Balık fiyatlarının denize kıyısı olan şehirlerle neredeyse aynı olduğunun altını çizen esnaflar, “Şu anda hamsinin fiyatı daha uygun olduğu için vatandaş hamsiyi daha çok tercih ediyor. İstanbul gibi büyük şehirlerdeki balık fiyatlarına oranla Sivas Hal’indeki balık fiyatları Anadolu’ya göre uygun ve düşük. Çupra balığı 100 TL ise büyük şehirlerde 120 TL olabilir. Çinakop 120 TL. Balık ne kadar bol çıkarsa fiyatta o kadar düşer” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Sivas Perakende Sebze Hal’inde balık fiyatları şu şekilde; Çinakop 120 TL, sarıkanat istavrit 120 TL, levrek 130 TL, temizlenmiş hamsi 40 TL, treyhun 130 TL, mezgit 150 TL, çupra 100 TL, Karadeniz Palamut 50 TL, Karadeniz somon 120 TL, çatal 150 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu