GenelGündem

KURAKLIK DESTEKLEMELERİ ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLACAKTIR


Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, kuraklık ödemelerinin biran önce yapılmasının çiftçilere can suyu olacağını söyledi.
Yaşanan kuraklığın ardından çiftçilerin girdi maliyetleri nedeni ile zor günler yaşadığının altını çizen Başkan Çoban, “Yağışların düşmesi ile birlikte özellikle yaşadığımız bölge de ciddi anlamda kuraklık yaşandı. Yaşanan kuraklık neticesinde rekolteler de ciddi düşüşler yaşandı. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte girdi maliyetlerinin de yükselmesi ile çiftçilerimiz zorlu günler geçirmeye başladı. Hububat üretimi yaparak geçinmeye çalışan çiftçimiz yaşanan kuraklıktan en çok etkileneneler arasında. Yapılan ekspertiz çalışmasında Kangal bölgemizde hasar oranı Yüzde 70’leri bulduğu belirlendi. Girdilerde yaşanan yüzde 250’ye yakın fiyat artışları, üretim yapmaya engel olurken kuraklığın üzerine eklenmesi ile çiftçimiz neredeyse yaptığı üretimden hiç kar elde edemedi. Hal böyle olunca çiftçilerimiz de üretim yapmaktan vazgeçmeye başlamıştır. Üreticilerimizin yapılan kuraklık desteklemelerini acilen almalı. Yapılacak desteklemeler de kuraklığın şartlarına göre yapılmalıdır. Çünkü desteklemeler üreticimiz için bir motivasyon kaynağı olacaktır” dedi.
-BEKLENTİMİZ FAİZLERİN SİLİNEREK ANA PARANIN 5 YILA YAYILMASIDIR-
Geçen yıl yapılması beklenen sertifika desteklemelerinin de yapılmadığına dikkat çeken Başkan Çoban, “Bizim beklentimiz geçen yılki sertifika desteklemeleri ile kuraklık desteklerinin acilen ödenmesidir. Üretici üretimden el çekerse ülkemizde ciddi sorunlar yaşanacaktır. Bunun olmaması için de çiftçilerimize verilecek desteklemelerin yapılması, borçların da faizin silinerek 5 yıl vade yapılmasıdır” şeklinde konuştu.
-MİLLETVEKİLLERİMİZİ DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ-
Başkan Çoban, Sivas Milletvekillerinin de konuyu TBMM gündemine taşımasını beklediklerini belirterek, “Milletvekillerimiz, çiftçilerimizi ve Odalarımızı ziyaret ederek detaylı bilgi alsınlar. Konuyu meclis gündemine taşısınlar. Bizlerde, vekillerimiz her zaman yanımızda diyebilelim. Tarlada çiftçiyi ziyaret edip gitmekle sorunlarımızın çözümüne katkı sunmuş olmuyorlar. Vekillerimizi bu zorlu süreçte yanımızda görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu