GenelKültür - Sanat

Kırk Kızlar Direniyor


Defalarca haberlere konu olmasına rağmen herhangi bir düzenleme ya da güçlendirmenin yapılmadığı 40 Kızlar Türbesi kaderine terk edildi. Yukarı Tekke’de bulunan ve adeta pamuk ipliğine bağlı şekilde ayakta durmaya çalışan türbe için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.


Kırk Kızlar Direniyor


İlimizde Yukarı Tekke’de bulunan Kırk Kızlar Tekkesi adete pamuk ipliğine bağlı şekilde ayakta durmaya çalışıyor. Sağa doğru yatmaya başlayan tekke, direniyor
Kent merkezi Yukarı Tekke’de bulunan Abdülvehhabi Gazi Türbesi’nin güney batı tarafından camiye 2-3 metre uzaklıkta bulunan Kırk Kızlar Türbesi bakımsızlıktan yıkılmak üzere.
Tekkeyi ziyarete gelen vatandaşlar yetkililerin duyarsızlığına tepki gösterdi. Bakımsızlıktan yıkılmak üzere türbenin ziyaret sırasında aniden çökebileceğini işaret eden vatandaşlar ‘Burada facia yaşanabilir’ dedi.
İçerisinde Farklı Cisimler Var
İki demir ve bir odun parçasıyla kayması engellenmeye çalışılan türbede bulunan küçük demir kapıya ise içeri girmek isteyen vatandaşlar tarafından zarar verilirken bazı vatandaş ise türbe içerisine başörtüsü, fotoğraf, taş ve bazı cisimler atıldı.
Rivayete göre türbede küffarlardan kaçan 40 kızın yattığı söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu