GenelGündemİlçelerYerel Haberler

Üretilen Ürünler Hükümlülerden

Hükümlülerin el emeği göz nuru ürettiği, gıdadan tekstile, kozmetik ürünlerinden hediyelik eşyaya kadar yüzlerce ürünün yer aldığı ceza infaz kurumları ile tutukevleri İşyurtları Kurumu Satış Mağazası Hamidiye Kültür Bahçesinde törenle açıldı.

Mesleki eğitim alan hükümlü ve tutukluların el emeği, göz nuru ürettiği ürünlerin satışının yapılacağı mağazanın açılışına Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ile il protokolü ve davetliler katıldı. 

Açılışta konuşan Vali Dr. Yılmaz Şimşek işyurtlarının iş gücünün üretime katılması anlamında oldukça başarılı işler yaptığını dile getirerek bu tür çalışmalar ile mahkûmların eğilimleri doğrultusunda eğitilerek hem bir meslek sahibi hem de sanat sahibi olduklarını aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunan bireyler olarak topluma kazandırıldıklarını söyledi.

Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu da işyurtlarının amacından bahsederek, “İşyurtlarının amacı; ceza infaz kurumlarımızdaki hükümlülerimizin meslek ve sanatlarını korumasını ve geliştirmesini sağlamak, hükümlülerimiz içinde bir meslek ve sanat sahibi olmayanlara ise meslek edindirme kursları aracılığıyla bir meslek ve sanatı öğretmektir. buradaki asıl gaye, hükümlülerin tahliyelerinden sonra meslek sahibi olarak topluma kazandırılmaları ve böylelikle çeşitli iş kollarında istihdam imkânı bularak üreten bir birey olarak topluma yararlı hale gelmeleridir. Bu kapsamda ceza infaz kurumlarımızda bulunan hükümlülerimiz meslek edindirme kurslarına devam ederek bir meslek dalı ile ilgili eğitimlerini aldıktan sonra işyurtları bünyesindeki atölyelerimizde çalışarak çeşitli ürünler üretiyorlar. İşyurtlarında üretilen ürünler Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da açılışını yaptığımız bu tür mağazalarda vatandaşların beğenisine sunulmaktadır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından davetliler oldukça uygun fiyatlar ile satışa sunulan ürünlerin yer aldığı mağazayı gezerek alışveriş yaptı.

Adana, Osmaniye, Niğde, Edirne, Diyarbakır, Çanakkale, Elazığ, Gaziantep gibi çeşitli kentlerdeki 20 ceza infaz kurumundaki hükümlülerin yörelerine özgü ürettiği et ve süt ürünleri, deri mont ve çanta, gömlek, temizlik malzemeleri, çini, ceviz, baharat, oltu taşı, hediyelik eşya, el yapımı ahşap oyma ve bakır kaplamadan oluşan 276 parça ürün mağazada piyasa değerinin altında fiyatlarla raflardaki yerlerini alarak vatandaşların beğenisine sunuldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu