GenelYerel Haberler

STSO’dan ‘TÜDEMSAŞ’ Açıklaması

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), 2 gündür Sivas kamuoyunu meşgul eden TÜDEMSAŞ kapanıyor mu? şeklinde artan bilgi kirliliği nedeniyle yaptığı görüşmeler sonucunda açıklama yaptı. STSO, söylentilerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi
Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) genel müdürlüklerinin kapatılarak işletmeler merkezi Ankara’da kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş’ye (TÜRASAŞ) bağlandığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mart 2020 tarih ve 2186 sayılı kararı ile 4 Mart 2020 Çarşamba gün ki resmi gazetede yayımlandı. Bu karar sonrasında TÜDEMSAŞ ile ilgili kamuoyunda yer alan ‘kapatılıyor, özelleştirilecek’ söylemlerinin üzerine STSO ilgili ve yetkili kurumlarla görüşme gerçekleştirildi.
STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, konu ile ilgili Bakanlık, Milletvekilleri, ilgili kurum yetkilileri, sendikalar ve diğer yetkililer ile görüşmeler yaparak konu hakkında eldeki bilgileri teyit ettirdi. STSO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başta üyelerimiz olmak üzere kamuoyu bilmelidir ki; Sivas’ta TCDD’nin kullanmakta olduğu buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımını amacıyla kurulan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) yıllar içerisinde yük vagonu yapmaya başladı. 2023 yılına kadar da birçok üretim anlaşması imzalamış olan TÜDEMSAŞ’ın kapatılması yada özelleştirilmesi söz konusu değildir. Yapılan birleştirme fabrikalarda yaşanan bürokrasiyi azaltmak, rekabetçi ve daha etkin üretim yapılabilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Personel çıkışı gibi bir durumda söz konusu olmamakla birlikte aksine mevcut istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaların hazırlanacağı ifade edilmiştir. Bizler; Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) olarak, Sivas’ın gelişmesi, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, şehrimizdeki yatırımların gitmemesi için de çaba harcıyoruz. Bu manada TÜDEMSAŞ’ın özelleştirilmesi söz konusunu olmazken, Sivas’ın gelişmesi teşvik kapsamında 6. bölgeye alınması, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, özelleştirmesi söz konusu bile olamaz. Böyle bir şeyi Sivas kaldıramaz ve devletimizin zaten böyle bir düşüncesi bulunmuyor” denildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılındaki mitinginde TÜDEMSAŞ konusunda önemli açıklamalarda bulunduğu hatırlatılarak, “Cumhurbaşkanımız ‘Siz bakmayın birilerinin fitne çıkarmaya çalıştığına. Biz son 16 yılda TÜDEMSAŞ’ı canlandırarak gücüne güç kattık. İnşallah ilerleyen dönemde bu işletmemizi daha da büyüteceğiz. İnadına büyüteceğiz. Kendi mühendislerimizin tasarladığı dünyada marka olacak milli yük vagonlarımızı bu fabrikada üretiyoruz. Bugüne kadar 6 bin yük vagonu ürettik. İstihdam sağlıyoruz’ demişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Sivas’ın 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınacağının sözünü de bu miting de verdi. Bizim için Cumhurbaşkanımızın verdiği söz geçerlidir. Aksini düşünmek art niyetli bir yaklaşım olur. 40 bin kişiyi istihdam edecek olan Demirağ OSB 6. Bölge teşvik kapsamına alınırken, bu anlamda çalışmalar devam ederken, şehrimize güç katan bir birliktelik sağlanmışken, bilgi kirliliği oluşturarak gündemin meşgul edilmesini anlamlı bulmuyoruz” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu