GenelGündem

SGK İl Müdürü Takdir Topluyor

Değişimin çok hızlı yaşandığı günümüzde sosyal güvenliğin tüm vatandaşların ihtiyaçlarına anında cevap verebilmesi oldukça önemli bir husustur. Vatandaş odaklı gerçekleştirilen reformlar sayesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu alışılagelmiş kamu bürokrasisi tarzını terk etmiş, Sosyal Güvenlik alanında tüm paydaşlarının ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tutmuştur.
Bilişim teknolojilerini etkin biçimde kullanan, hızlı ve doğru karar veren, merkez ve taşrada kurumsal örgütlenmesini büyük ölçüde tamamlamış olan Sosyal Güvenlik Kurumu, bürokrasiden uzak, iş ve işlemlerini yasalara ve kalite standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirme, adil, verimli ve hızlı bir şekilde hizmet verme yolunda önemli mesafeler kat etmiştir. Bunun en büyük örneğini ise İlimize 2022 yılında atanan Sivas Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mesut PARLAKTAŞ’tır.
Bu amaçlar doğrultusunda görev yapan İl Müdürü Mesut PARLAKTAŞ’ın başarıları ve Sivas halkının takdirini kazanması ise gözlerden kaçacak gibi değil tabiki.
Başarılar Sivas Valiliğince de takdir edilmiş olacak ki Sivas Sosyal Güvenlik İl Müdürü ve EYT ile yapılandırmada görev yapan personellere de Sivas Valiliğimizce başarı belgesi verilmiştir.
Bu başarılara kayıtsız kalamayan biz ise tabiri yerinde ise işin mutfağını incelemeden edemedik. 2023 yılını düşündüğümüzde ardı arkası kesilmeyen Sosyal Güvenlik Reformlarına yenilerinin eklendiği EYT, Yapılandırma derken Sosyal Güvenlik Kurumlarının yoğun bir dönemden geçtiği aşikardır. Sivas Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde ise EYT sonrası emeklilik başvurularının devam ettiği 01.03.2023 tarihinden itibaren yaklaşık 12.000 başvurunun alındığı, alınan başvuruların %95’inin sonuçlandırıldığı, %5 lık kısmının ise yazışma, hizmet isteme vb. işlemlerinin devam ettiği bilgisine ulaşılmıştır.
EYT işlemlerinin yoğunluğu devam ederken aynı süreçte 7440 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında yaklaşık 7.000 yapılandırma başvurusu alınmış olup İl Müdürümüzün profesyonelliği ve kurum personelinin özverili çalışmaları neticesinde bu yoğun süreç yapılandırma taleplerinin aksamalara neden olmadan yerine getirilmesiyle sonuçlandırılmıştır.
Ancak başarılar bu kadarla kalır mı? Kalmaz tabiki. Geçtiğimiz günlerde Kurum binasında meydana gelen yangınla ilgili İl müdürlüğü idarecileri ortaya çıkan bütün olumsuzlukları hızla gidermiş bir gün gibi kısa bir sürede kurum binasını vatandaşa hizmet verecek hale getirerek,bu üzücü olayın verdiği olumsuzluğu ortadan kaldırmayı başarmışlardır.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’da çatı yangını sonrası yeni çatı yapım işlemleri ile ilgili ihale ve diğer resmi süreçlerin çalışmalarına hızla başlamış bulunmaktadır.
Sonuç olarak;bu yoğun çalışma süreci ve diğer olumsuzluklara rağmen doğumdan ölüme kadar herkesi ilgilendiren Sosyal Güvenlik alanında hizmet veren Sivas Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, İl Müdürü ve personeli ” Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemini yürütmek ve geliştirmek” misyonu doğrultusunda hizmetlerini hız kesmeden sunmaya devam etmektedir. Bizde Kurumumuza takdire şayan bu çalışmalarından dolayı Sivas halkı adına teşekkür ediyoruz.

 

Şifanur Şimşek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu