GenelGündemİlçeler

Prim Gün Sayısı Eşitlenerek Esnaf da Emekli Olabilmeli

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, EYT düzenlemesi ile binlerce vatandaşın emekli olduğunu, ancak esnafın bu kapsamdan yeterinde faydalanamadığını ifade ederek, esnafın mağduriyetinin giderilmesini ve düzenlemeye ek madde konularak Bağk-kur’lu esnafların da emekli olabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Bağ-kur ve SSK çalışanlarının aynı şartlarda emekli olabilmeleri gerektiğini dile getirerek, “EYT düzenlemesi ile binlerce vatandaşımız emekli oldu. Yapılan bu düzenleme vatandaşlarımızı sevindirse de esnaf ve sanatkarlarımız bu düzenlemeden yeterince faydalanamamanın burukluğunu yaşıyor. EYT düzenlemesi kapsamında TBMM tatile girmeden ek bir madde ile Bağ-kur’lu esnaflarımız ile staj mağdurları da bu düzenlemeden faydalanmalıdır. Devlete fazla yükü olmayan, daima istihdama ve ekonomiye katkı sağlayan esnaftır. Normal süreçte SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken, Bağkur’lu işverenlerimiz ise 9 bin günde emekliliği hak etmektedir. Mağduriyetin ortadan kalkması için esnafımız da SSK’lılar gibi 7 bin 200 prim günü ile emekli olabilmelidir. En fazla esnaflarımız çalışmasına ve prim ödemesine rağmen maaşları da çok düşüktür. Bağkur ve SSK arasındaki prim adaletsizliği giderilmeli ve aynı şartlarda emeklilik hak edilmelidir. Emeklilik hakkı kazananlara eşit muamele edilerek maaşları da yükseltilmelidir ” dedi.


GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA YAPILABİLİR
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, EYT düzenlemesinden esnafın yeterince yararlanamadığını , bu nedenle sıkıntı yaşadıklarını vurgulayarak esnafa geriye dönük borçlanma hakkının da verilmesi gerektiğini , bu borçlanmanın da ödenecek paralarla devlete gelir kaynağı sağlayacağını dile getirdi.


ÇIRAKLARIN STAJ SÜRECİ EMEKLİLİĞE YANSITILMALIDIR
Emeklilikte yaşı gelmiş çok sayıda esnaf ve sanatkarların çıraklık ve staj sürelerinin emeklilik hesabına dahil edilmemesinden dolayı mağduriyet yaşandığına dikkat çeken Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Çalışma hayatının içerisinde ailesine ve ülke ekonomisine katkı sunan, devletine karşı yasal sorumlulukları yerin getiren esnaf ve sanatkarlarımızın staj ve çıraklık süreleri dikkate alınmalı , bu süreler borçlanılarak emeklilik hesaplarına dahil edilmelidir. Staj süreleri mutlaka emekliliğe sayılmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız da bu konuda çalışmalarını hızlandırarak, esnafımızın mağduriyetinin biran önce giderilmesini sağlamalıdır.” Şeklinde konuştu
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil , esnaf ve sanatkarların ödemiş olduğu Bağkur’kur primlerinin de çok yüksek olduğunu, esnafın giderlerinin artması nedeniyle zor durumda kaldığını hatırlatarak, devletin esnafa cansuyu kredisi ile destek olmasını, Bağ-kur primlerine de sürekli artış yapmamasını tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu