EğitimGenelGündemYerel Haberler

Mesleki Eğitim Zirvesi Yapıldı

Sivas’ta tüm paydaşlar, mesleki eğitim temelli gelecek planlaması için bir araya geldi.

Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen toplantı ve çalıştaylar ışığında oluşturulan yol haritası ve mesleki eğitim vizyonu; “İşverenle Planlama, İstihdamda Öncelik Mesleki Eğitim Zirvesi”nde deklare edildi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen zirveye Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, kurum idarecileri ilçe milli eğitim müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, “Mesleki eğitim ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için en önemli unsurlardan bir tanesi. O nedenle bu önemli çalışmayı hep birlikte hayata geçiriyoruz. Mesleki Eğitim Zirvesi ile toplumun tüm kesimlerine mesleki eğitimin ülkemizin geleceği olduğu bilincini aşılarken; çağın gerekliliklerine uygun bilgi ve birikime sahip, mesleki donanımları ile her alanda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü oluşturmanın da yollarını arıyoruz. Dün bugünün zemini, bugün yarının hazırlayıcısıdır. Biz yarına hazırlanmak istiyoruz. Bugünü kıymetli kılarak yarınlarımızı şekillendirmeliyiz. Yaklaşık 3 aydır devam eden bu çalışmalarla Sivas’ın “eğitim-istihdam-kalkınma” alanlarında MR’ın çektik. Hangi iş kolları, hangi sektörler var, hangi iş kolları gelecek bunları belirlerken, eğitim alanında bu sürece nasıl katkı sağlayabileceğimizi de masaya yatırdık. Biz, bundan sonraki süreçte açacağımız meslek liseleri, alanlar ve planlayacağımız tüm bölümleri artık bu yol haritasına göre belirleyeceğiz. Biz hem sektörlerin aranan eleman ihtiyacını karşılayacağız hem de sanayimizin, dolayısıyla ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasına hep birlikte önderlik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Aslan’ın konuşmasının ardından iki oturum halinde panel programları gerçekleştirildi.

“Geleceğin Meslekleri ve Sivas” konulu ilk panele konuşmacı olarak; Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Emre Biçer, Türkiye İhracatçılar Meclisi Marka Konseyi Üyesi Mehmet Erdoğan, ORAN Kalkınma Ajansı Sivas Büro Koordinatörü Yunus Emre Şeker ve ASELSAN Sivas Hassas Optik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım katıldı.

“OSB’ler ve Meslek Liseleri Arasında İşbirliği ve Organizasyon” konulu ikinci oturuma ise konuşmacı olarak Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Gök Yapı Genel Müdürü Nurettin Yıldırım ve ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin katıldı.

Panelistler konuşmalarında; geleceğin meslekleri, sektörel alandaki ihtiyaçlar, ihracat, ekonomi, kalkınma ve ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün tüm bu süreçlere sağladığı katkılar, beklentiler ve çözüm önerilerine ilişkin önemli paylaşımlarda bulundu.

Panel oturumlarının ardından “İşverenle Planlama, İstihdamda Öncelik Mesleki Eğitim Zirvesi”ni kapsayan alt çalışma guruplarının 8 başlıktaki bildirgesi deklare edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu