GenelGündemİlçeler

Kurban Bayramı Öncesi Gıda Denetimleri Başladı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde gıda denetimlerini sürdürüyor.

İldeki gıda denetim ekipleri, Kurban Bayramı vesilesiyle kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma çekiminin hijyenik ortamlarda yapılmasını sağlamak amacıyla denetimlerini sürdürüyor. Ayrıca pastane, unlu mamuller, şeker ve şekerli mamuller üretim ve satış yerlerinin denetimlerine de ağırlık veriliyor.

Denetimlere katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ülke genelinde üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin güvenirliliğini sağlamak amacıyla il bazında aylık denetim programları ve Bakanlık tarafından ürün ve risklere yönelik hazırlanan yıllık denetim programları çerçevesinde denetimlerin gerçekleştirildiğini belirtti. Kurban Bayramı öncesinde de tüketicilerin sağlığını korumak amacıyla gıda denetimlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Yıldız, halk sağlığının her şeyden önemli olduğunu ifade etti.

Yıldız, vatandaşların gıda satın alırken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen kayıt ve onay numaralarına dikkat etmelerini, kayıt ve onay numarası bulunmayan ürünleri satın almamalarını, ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol etmelerini ve satış koşullarına dikkat ederek alışveriş yapmalarını tavsiye etti. Açıkta satılan ürünlerin alınmaması gerektiğini de vurgulayan Yıldız, vatandaşların olası gıda ve gıda hijyeni ile ilgili şikayetlerini Alo Gıda 174 hattına bildirmelerini ve bayram süresince nöbetçi zehirlenme ekibinin 24 saat hizmet vereceğini ve şikayetlerin değerlendirileceğini belirtti.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu