GenelGündemSağlık

Kovid-19, Obez Hastalarda Yoğun Bakım ve Ölüm Oranlarını Artırıyor

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Barış Sarıakçalı açıklamalarda bulundu.
Dr. Öğr. Üyesi Barış Sarıakçalı yaptığı açıklamada, diyabetin insülinin eksikliği veya yetersizliğinden kaynaklanan bir metabolizma hastalığı olduğunu belirterek, “Kan şekerinin yüksek olması sonucu şekerin organizma tarafından vücut tarafından kullanılmaması, buna bağlı gelişen problemler ve sıkıntılardır.” dedi.
Sarıakçalı diyabetin 20’den fazla çeşidi olmasına rağmen en çok iki tipinin bilindiğini söyleyerek Tip 1 diyabette insülün kullanıldığını, Tip 2 diyabette ise daha çok ağız yoluyla alınan ilaçların tercih edildiğini vurguladı.
Diyabet hastalarının beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Sarıakçalı, bu hastaların mutlaka düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.
Dr. Öğr. Üyesi Sarıakçalı iki yıldır dünyayı etkisine alan Kovid-19’dan diyabet hastalarının daha çok etkilendiğini ve şeker düzenlerinin bozulduğuna dikkati çekerek, “Diyabet hastalarında Kovid-19’un daha ağır seyrettiği görülmüştür. Tip 2 diyabet olan obez hastalarda hastaneye yatışlar daha fazla, yoğun bakım oranı ve ölümler daha fazla.” şeklinde konuştu

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu