GenelSağlıkYerel Haberler

Koordinasyon Konusunda Örnek İllerden Birisiyiz

İl Bilim Kurulu Toplantısı, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumunu görüşmek üzere Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda; Sivas’ta alınması gereken sağlık önlemleri, sürveyans ve filyasyon çalışmalarının takibi, sağlık kurumları kapasite ve hizmet sunumu, insan gücü ihtiyacı ve mevcut durumu, il genelinde yapılması planlanan seroprevalans çalışmaları ve proje uygulamaları görüşüldü.
Toplantının ardından değerlendirmede bulunan Vali Salih Ayhan, sağlık teşkilatının ve alt yapısının çok önemli olduğunu belirterek, “2020 bütçesinde en fazla payı sağlık alıyor. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ kültürünün en güzel yansımalarından birisi, devletin bütçesine yansımış bir şekilde. Bu süreçte de sağlık teşkilatlarımızla ilgili, sağlıkla ilgili, ödemeyle ilgili, parasal konuda sorun olmadığını ifade etmek istiyorum. Personel, lojistik ve malzeme alımında teşkilatlarımız daha da iyi olacak.” dedi.”Sorumluluk Mevkiinde Olan İnsanların Dili ve Üslubu Çok Önemli”
Yaşanan süreçten herkesin etkilendiğini kaydeden Vali Ayhan, “Bu kadar nüfusu evde tuttuktan sonra o insanları; zihnen ve bedenen de koordine etmeniz lazım. Yaz dönemine denk geliyoruz. Okullar tatil, yaz tatili bunları düşündüğümüz zaman bunlara yönelik politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Medyanın ve özellikle sorumluluk mevkiinde olan insanların dili ve üslubu çok önemli.” diye konuştu.”Koordinasyonumuz Çok İyi Noktada”
Sivas’ta, birlikte iş yapabilme, ortak hareket etme kültürünün olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Koordinasyonumuz çok iyi noktadaydı. Hep söylüyordum; bir kurumun tek başına iş yapabilme kapasitesi vardır elbette, ama zorlanır veya da tıkanır. Biz bu manada birlikte iş yapabilme, birlikte hareket edebilme kültürü kazandırmıştık. Ortak akıl diyorduk, ilin sorunu diyorduk, A kurumun B kurumun değil toplumun sorunu herkes üzerine düşeni yapıyordu. Bu süreçte bizim birlikte iş yapabilme kültürümüzü daha da üst seviyeye çıkarmış olduk. Birlikte hareket edebilmeyi daha da üst seviyeye çıkarmış olduk. Yani benim kurumun hakkı hukuku, senin kurumunun hakkı hukukundan ziyade; toplumun hakkı hukuku, milletimizin sağlığı sıhhati her şeyin önündedir düşüncesiyle herkes seferber oldu. Bu da çok çok önemli bir kazanım. Koordinasyonun, ehemmiyetin ve güçlerimizi birleştirmenin önemi de burada ortaya çıktı. Örnek illerden birisi olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bütün alanlarda çok güzel bir birlikteliğimiz var.” şeklinde konuştu.
Toplantıda; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İl Sağlık Müdürü F. Selçuk Moğulkoç, SCÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, SCÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Ahmet Altun, SCÜ Başhekimi Ömer Tamer Doğan, SCÜ Prof. Dr. Mehmet Bakır, SCÜ Prof. Dr. Sinan Gürsoy, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ahmet Kemal Filiz, Numune Hastanesi Başhekimi Emin Ertan Temizöz, Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray ile diğer ilgililer de yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu