GenelGündemİlçeler

Haral, “Ulaş TİGEM Küçülüyor “

Milli Yol Partisi Sivas milletvekili adayı Zeki Haral, ULAŞ TİGEM ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki eksikliklerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Haral, Ulaş TİGEM’in tam kapasite çalıştırılamadığını ve bunun Sivas için büyük bir kayıp olduğunun altını çizdi.
Haral, “Yıllarca Sivas’ta tohumun ve damızlık hayvancılığın merkezi olmuş bir yer. Maalesef eski kapasitesiyle çalıştıramıyor. Yaklaşık 40 milyon metrekare ekilebilir arazisi var. Bu arazi adam gibi değerlendirilmiyor. Sivas’ta, Sivas ve çevresinin tohum ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir yer. Sadece küçükbaş hayvancılık kaldı. Büyükbaş süt sığırcılığı yapılıyordu önceden, Maalesef bu iktidar döneminde sökülerek Şanlıurfa’ya götürüldü. Buradaki sağım tesisleri falan. Buradan elde edilen süt Sivas’taki süt işletmelerinin ihtiyacını karşılıyordu. Ulaş TİGEM küçülüyor. Eğer biz ilçeleri kalkındıracaksak, Ulaşımızı ayağa kaldıracaksak, Ulaş TİGEM’in mutlaka tekrar ayağa kaldırılması lazım. Tarım okulu yapılabilir. İçerisine et işleme tesisi yapılabilir. Üniversite iş birliğiyle orası doğal bir laboratuvar olarak kullanılabilir. Yani eğer ULAŞ TİGEM’e iyi sahip çıkarsak, Sivas’ta tarımın lokomotifi olabilir” şeklinde konuştu.
HOCALARIMIZDAN YETERİNCE FAYDALANAMIYORUZ
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hakkında da konuşan Milletvekili adayı Haral, her geçen yıl üniversitede öğrenci sayısının azaldığına dikkat çekti. Haral, şöyle konuştu:
“Üniversite ayrı bir sorun. Üniversitemiz sadece 25-30 bin öğrencinin gelip şehre ekonomik hak sağladığı bir yer değildir. Üniversite bilim demek, üniversite, kültür demek, üniversite sanayi demek. Maalesef üniversitemizi biz yeterli anlamda kullanamıyoruz. Üniversite şehir kamu iş birliklerini bir türlü sağlayamıyoruz. Oradaki hocalarımızdan yeterince faydalanamıyoruz. Ve hocalarımızı üniversitemizde tutamıyoruz. 2017 yılında 53 bin olan öğrenci sayısı maalesef 2018 yılında bugün 43 bine kadar düşmüş durumda. On bin öğrenci kaybetmişiz. Bunun sebepleri mutlaka irdelenmeli.
Şehir Üniversite iş birliği mutlaka sağlanmalıdır. Biz bunu sağlayacağız diyenler şehri üniversiteden koparmıştır. Üniversiteyle ilgili bir durumumuzda üniversite hastanesidir. Sivaslılar üniversite hastanesine küsmüştür. Orada maalesef gerek idari gerek ekonomik sebeplerden dolayı yetişmiş hocalarımızı tutamıyoruz. Bu şehir için çok büyük bir kayıp. Şehrin sağlığına vurmuş en büyük darbe.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu