GenelGündemİlçeler

Haral, “TÜRESAŞ, Kapasitesinin Çok Altında Çalışıyor”

Milli Yol Partisi Milletvekili adayı iş insanı Zeki Haral, Sivas gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Haral, Sivas’ta yaşanan işsizlik ve Demir Çelik fabrikasının son durumu hakkında konuştu.
TÜRESAŞ, KAPASİTESİNİN ÇOK ALTINDA ÇALIŞIYOR
Haral, işsizliğin giderilmesi için iki ana konu başlığından bahsederek, “Sivas’ta işsizliğin giderilmesi için iki tane ana konu var. Bir mevcut yatırımlardan faydalanamıyoruz. İkinci yine yatırımları alamıyoruz. Yani Sivas’ı bu iki konu başlığı altında incelemek lazım. Mevcut yatırımlar deyince işte bir kamu yatırımları var. Bir özel yatırımları var. Kamu yatırımlarımız nedir? Türesaş’tır. Ulaş TİGEM’dir. Bunlar iyi idare edilmediği için maalesef kan kaybediyor. Mesela özel sektör bile vagon imalatına yatırım yaparken bu konuda ciddi gayretler gösterirken maalesef Türesaş kapasitesinin çok çok altında çalışıyor. Bir söylentiye göre 100, bir söylentiye göre 200 vagon ürettiği söyleniyor ama kapasitesi aşağı yukarı 800 vagon. Yani bu tam kapasite çalıştırılırsa burada çalışan sayısı da ciddi bir miktarda artacak, TÜRESAŞ eski günlerine dönecektir” dedi.
Sivas’ta iktdar siyasetinin eksik ve beceriksiz olduğunu söyleyen Haral, “Bir de boji fabrikası yapılacağı söyleniyor. İnşallah bir an önce yapılır. Bu da diğer yatırımlar gibi bitmeyen yatırımlar gibi bir seçim söylemi olmaz. Çünkü Türesaş, Sivas’ın bel kemiği. Zamanında Bozkurt gibi yerli ve milli vagonu, ilk vagonu üreten, o günün koşullarında o günün teknolojisinde üreten, Lokomotif üreten bir kurum, maalesef şu anda vagonu imal etmekle bile sıkıntı çekiyor. Buraları geç iktidar çok şaşalı tanıtımlarla, işte “Sivas milli yük okulunun merkezi yapacağız” demişlerdi. Maalesef bu konuda buraya yatırım yapmak isteyen bir firmayı da kaçırdılar. Firma şehir siyasetinin eksikliğinden yatırımı Kayseri’ye yapma kararı aldı. Yeri de tahsis edildi. İşte bu siyasetçilerin Sivas’taki iktidar siyasetinin eksikliğini, beceriksizliğini gösteriyor” şeklinde konuştu.
DEMİR ÇELİK FABRİKASI İŞÇİLERİMİZİN SOSYAL HAKLARI GERİ VERİLMELİ
Demir Çelik fabrikasında çalışan işçilerin sorunlarını da gündeme getiren Haral, bazı işçilerin 60 aylık alacaklarının olduğunu söyledi. Haral Şöyle konuştu:
“Diğer taraftan elimizde bir demir çelik fabrikası var. Maalesef yıllardır çözemediğimiz, kangren olmuş bir mesele. İktidar “bu özel sektör yatırımıdır diye özel sektör yatırımı ve hukuk var, İşte adalet var. Bu süreçleri beklememiz lazım” diyerek topa girmiyor. Oysaki orada kamu alacakları var. İçeride işçilerin sosyal hakları var. Bazı işçilerimiz 60 aya varan maaşları duruyor. Son dönem yapılan operasyonlarda her tarafa kayyum atanmışken, Sivas Demir Çelik’e niye kayyum atanmadı? Bir kayyum atanıp daha sonra da kamulaştırma sürecine girerek demir çelik fabrikası Sivas’a tekrar kazandırılmalı. Oradaki işçi kardeşlerimizin de mutlaka sosyal hakları geri sağlanmalı.”
SİVAS DEMİR ÇELİĞİN MERKEZİ OLMALI
“Ayrıyeten orası hurdayla işleyen bir yer. Sivas demirin merkezi Türkiye’de. Rezervlerin yüzde 36’sı Sivas’ta çıkartılıyor. Ve maalesef cevherin çıktığı yerde cevheri işleyemiyoruz. Kamulaştırmadan sonraki hedefimiz mutlaka cevheri işleyecek bir yüksek yüksek fırının kurulması. Sivas demir çeliğin merkezi olabilir. Buna bağlı yan sanayi de gelişir. Böylelikle Sivas’ın lokomotif sektörü olur. Biz bu açıdan bunu önemsiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu