GenelGündem

Fabrikalar İstihdam Sağlamaya Devam Ediyor

Sivas‘ta istihdamın artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında İŞKUR Sivas İl Müdürlüğünün destekleriyle 185 kişilik ‘İşbaşı Eğitim Programı Protokol İmza Töreni’ düzenlendi.

Vali Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ve İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ile birlikte firmaları ziyaret ederek ‘İşbaşı Eğitim Programları Protokolü’ imzaladılar. Yapılan protokolle, Özel Sivas Medicana Hastanesi 32, Detay Teknoloji Yazılım 23, Yasin Tekstil 50, MATEX Tekstil 50 ve Ceylanoğlu Tekstil 30 kişi olmak üzere toplam 185 katılımcı işbaşı eğitim programına dâhil oldu.

Özel Sivas Medicana Hastanesinde düzenlen ilk programda konuşan İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, yapılan protokol hakkında katılımcılara bilgi verdi. Özel Sivas Medicana Hastanesi Genel Müdürü Ersan Biçkioğlu, personel sayılarının 300’den 600’a çıktığını ifade ederek işbaşı eğitim programı ile yeni başlayacak personele hayırlı olması temennisinde bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, protokolün hayırlı olmasını diledi. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de istihdama yönelik yapılan çalışmaların devam ettiğini ifade ederek; “Bizler kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri olarak istihdamı artırmak, bu noktadaki, istihdam edecek kurum ve kuruluşları motive etmek adına sahada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün imzalanan protokollerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

En Keyif Aldığım İmzalar

Meslek hayatındaki en keyifli imzaların istihdam odaklı, üretime dönük imzalar olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Bugün hayırlı bir iş, güzel bir iş. Meslek hayatımda, idarecilik hayatımda en hayırlı imza ve en keyif aldığım imzalar insanlara iş olan, aş olan imzalardır. Bugün burada 32 aileye umut olacağız hep birlikte. Bundan dolayı elini taşın altına koyan Medicana Hastanesini ve yetkililerini tebrik ediyorum. Bu ortamı sağlayan destek olan İŞKUR İl Müdürlüğümüze ve ekiplerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Öncü Kurum İŞKUR

Kurulduğu günden itibaren aktif işgücü programlarının uygulanmasında öncü kurum olarak İŞKUR’un rol oynadığını ifade eden Vali Ayhan, “İstihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında; mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları, girişimcilik eğitim programları, toplum yararına programlar ve diğer kurs, program, proje ve özel uygulamalar düzenlemektedir. Teknik kapasiteyi, analitik yeteneği ve işlevselliği geliştiren eğitimler, emek piyasalarına ve geçim kaynaklarına daha fazla erişebilme fırsatları sunar. Ancak teorik eğitimlerin piyasa ihtiyaçları karşısında etkinliğinin sağlanabilmesi için gerçek hayattaki olaylarla pekiştirilmesi gerekir. Eğitimlerin etkinleştirilip verimli kılınması için teorik ve pratik bilginin birleştirilebildiği dinamik eğitim programlarının oluşturulması gerekir. Söz konusu etkileşimli eğitimler içinde işbaşı eğitim programı önemli bir yer tutar.” ifadelerini kullandı.

Medicana, Salgın Sürecinde Aktif Rol Oynadı

Salgın sürecinde Sivas Medicana Hastanesinin çok başarılı bir süreç yürüttüğünü belirten Vali Ayhan, “Uyumlu bir şekilde, kamu sağlık sistemi içerisinde güzel bir birliktelik yürüttüler bundan dolayı teşekkür ediyorum. Bunu yaparken de böyle modern bir binada güzel bir ortamda Sivas’ımıza da sağlık hizmetlerini sunuyorlar ve istihdam da sağlıyorlar. 600 kişi az değil. Bu gerçekten takdir edilecek bir rakam. Ve sürekli artırma konusunda gayretleri var. Bundan dolayı Medicana grubunun burada bir hastanesinin olması ilimiz için bir şans olduğunu da özellikle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Şehrimizde Güzel Bir Birliktelik Var

Sivas’ta güzel işlere imza atıldığını belirten Vali Salih Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, 4 firma ile istihdam için iş başı eğitim programı protokolü imzalayacağız. Biri sağlık sektöründe biri yazılım sektöründe diğer iki tanesi de emek yoğunluğu olan tekstil sektöründe yani toplam 185 kişilik bir program imzalayacağız. Baktığımızda da hakikaten diğer 3 sektörde anlamlı sektör. Biri emek yoğun sektör, biri teknoloji yoğun sektör, burası da hem emek hem teknoloji yoğun sektörlerdir. Dolayısıyla sektörel çeşitliliği de buradan görebiliriz. Bu şehirde güzel işler olduğunu söylemek istiyorum. Hayırlı işler olduğunu söylemek istiyorum. Güzel bir birlikteliğin olduğunu söylemek istiyorum. Bu huzur birliktelik inanmışlık ve ortak hedefe yönelmek şehre de güzel neticeler vermektedir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu