EğitimGenelGündem

“Eğitime Yönelik Şiddete Hayır!”

“Eğitime Yönelik Şiddete Hayır!”

İstanbul/Eyüpsultan’da Okul Müdürü İbrahim Oktugan’ın eski öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülmesine bir tepki de Eğitim-Bir Sen Sivas Şubesi’nden geldi.

Eğitim çalışanlarına yönelik devam eden şiddet olaylarına eğitim sendikalarından peş peşe tepki geldi. Eğitim-Bir Sen Sivas Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasında şiddet olaylarına dikkat çekilerek acilen eğitimde şiddet yasası çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Bir Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, her geçen eğitimde şiddet olaylarının arttığına dikkat çekerek, “Son olarak İstanb

Şiddet olaylarının kanayan bir yara haline geldiğini ifade eden Temiz, “Yaşanan şiddet olaylarıma dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı yıllardır yapıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk. Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Öğretmen, memur, hizmetli, şef, şube müdürü demeden tüm eğitim çalışanlarına, kamu görevlilerine yönelen şiddeti bir defa daha lanetliyoruz. Bugüne kadar kamu görevlilerine yönelik gerçekleştirilen tüm şiddet olaylarında tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk. Sendika olarak, geçen yıl hayata geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarında şiddete yönelik düzenlemeyi talep edip son ana kadar sergilediğimiz ısrarın gereği yapılmadı. O gün gereği yapılsaydı belki bugün daha farklı konuşmak mümkün olacaktı” ifadelerini kullandı.

ul/Eyüpsultan’da eski bir öğrenci okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahla saldırıda bulunmuş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürümüz maalesef kurtarılamayarak vefat etmiştir. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve bütün eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Ayrıca ilimizde iki gün önce Süleyman Sami Kepenek İlk Okulu Müdürümüz Sayın Salih Sebahattin Karadağ’a yine bir veli tarafından saldırı olmuş arkadaşımız darp edilmiştir” dedi.

Şiddetin, eğitimi tehdit eder boyuta ulaşmasının geleceği tehlikeye sokacak boyuta varmasının, acil ve köklü çözüm bulmayı zaruri hale getirdiğini aktaran Temiz, “Devlet, kasıtlı şekilde ölüme, yaralanmaya ve zarara sebebiyet verilmesini önlemekle mükelleftir. Devletin bu yükümlülük çerçevesinde, suç işlemekten caydırıcı yasal zemini ve idari şartları tesis ederek yaşam hakkını koruma ve ayrıca buna ilişkin ihlalleri önleyici, bastırıcı ve cezalandırıcı bir infaz mekanizması geliştirme ödevinin hukuk devleti olmanın gereği olduğunu bugün burada bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Bu doğrultuda, eğitim çalışanlarına karşı eğitim ve öğretim hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir. Eğitim çalışanları olarak, şiddete karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayana, çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istiyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Programda, Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhittin Karahan ve cemiyet üyeleri eğitimde şiddete dikkat çekmek adına kent meydanında toplanan eğitimcilere karanfil dağıttı.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu