GenelGündemYerel Haberler

Eski Sanayi Yıkılıyor

Sivas’ta yıllardır sorun haline gelen eski sanayi sitesinde yıkım çalışmaları başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından iki etap şeklinde onaylanan plan sonrası bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Projeni birinci etabı 4 katlı ticaret ve turizm alanlarından oluşuyor İkinci etap da ise sanayi dükkanları inşa edilecek.

Kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında Sivas eski sanayisi daha modern bir görünüme kavuşacak.

Bölgedeki çalışmaları yerinde inceleyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “2019 yılından itibaren hak sahipleri ile yapılan görüşmeler neticesinde olayı ortak bir uzlaşı noktasına getirerek öncelikli olarak imar planını yaptık. Bu imar planı yapılırken ulaşabildiğimiz, görüşebildiğimiz tüm hak sahipleri ile defalarca görüştük. Süreç içerisinde hak sahipleri ile anketler gerçekleştirdik. Yüz yüze görüşmeler yaptık. Toplu görüşmeler yaptık. Nihayet ortaya çıkan ortak akıl neticesinde imar planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattık. Bu çok önemli bir husustu, kentsel dönüşüm alanında imar planı Belediyemizde, ancak onay yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda, konuda bakanımız Murat Kurum’a çok teşekkür ediyorum. İmar planı onaylandıktan sonra alanın ön kısım ve arka kısmını ayrı bir alan olarak planladık ve bugün itibarıyla ön kısmındaki ticari alanlarda bismillah diyerek yıkım işlemlerini başlattık.” dedi.

KISA SÜREDE TEMELİ ATACAĞIZ

Bölgede yapılacak olan proje için kısa sürede temel atılacağını ifade eden Bilgin, “Eski sanayi artık Sivas’ta sorun olmaktan çıktı. Hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun. Çözüm odaklı olaya yaklaştık, belirli noktalarda belediye olarak fedakârlık göstererek yaklaştık. Çünkü uzun yıllar şehrin gündemini meşgul eden sorundu ve şehre yakışmayan bir alandı. Burayı çözmek artık bizim borcumuzdu. Bugüne kadar Eski Sanayi sorunu noktasında Belediye Başkanı olarak hiç konuşmadık. Çünkü az konuşup çok iş yapacağız dedik. Az konuşup icraat ortaya koyacağız ve eserlerimiz konuşacak dedik. Bugünden sonra inşallah şehre değer katacak, hak sahiplerin hakkını koruyacak bir projeyi şehrimize kazandıracağız” diye konuştu.

Bölgede gerçekleştirilecek projeyle oluşturulacak ticaret ve turizm alanlarının Sivas ekonomisine ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu