GenelGündem

Eğitim İyi Olur İse Her Şey İyi Olur

Okul Dışı Öğrenme Ortamlarında eğitim başlangıcının startı Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin katılımıyla İsmet Yılmaz Eğitim Müzesinde gerçekleştirildi.
Programda konuşan Vali Salih Ayhan, okul dışı eğitim ortamlarını desteklemek amacıyla Sivas’a böyle bir eğitim müzesi kazandırdıklarını söyledi.
SİVAS TÜRKİYE’DEKİ EN BAŞARILI İLLER ARASINDA
Sivas Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ise eğitimin hayatın her alanında büyük önemi olduğuna vurgu yaparak, böylesine anlamlı bir çalışmanın hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yılmaz; “Eğitim iyi olur ise her şey iyi olur. İyi olan ve eksik olan her ne var ise eğitimle ilgilidir. Sivas Türkiye’deki en başarılı iller arasında. Bu başarıda emeği olan herkesi tebrik ediyorum.” dedi.
MÜZELER GELECEK HAYATA HİKÂYE YAZMAKTIR
Milli Eğitim Müdürü Ergüven Arslan ise, “Müzeler ecdadımızı anlatır. Müzeler geçmişimizle geleceğimiz arasında bağ kurmaktır. Çünkü müzeler, ders almaktır. Ders alan gelecek hayata hikâye yazar. Onun için müzeler gelecek hayata hikâye yazmaktır.” ifadelerini kullandı.
Vali Salih Ayhan ise okul dışı öğrenme ortamlarında eğitim programının önemine vurgu yaptı. Bu kapsamda bütün öğrencilerin bazı dersleri müzelerde işleyeceklerini belirten Ayhan, şu ifadeleri kullandı: “Müzelerimizi, tarihi mirasımızı muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarmakla birlikte aynı zamanda bir okul, bir eğitim kurumu olarak kullanmak istiyoruz. Bugün bir araya gelmemizin temel amacı bu. Bütün öğrencilerimiz planlı ve programlı bir şekilde bütün müzelerimizi gezecek ve müzede ders alacak. Yaparak, yaşayarak öğrenecekler.”
Konuşmaların ardından, Vali Ayhan, Yılmaz ve Aslan, Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ile birlikte müzeyi gezdi. Edebiyat Öğretmeni Hasan Ali Şeker, gezi sırasında eğitim tarihine ışık tutan birçok belge ve ders araç gereçlerinin bulunduğu müzede yer alan materyaller hakkında bilgi verdi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu