GenelGündem

CUMHURİYETİN DEĞERLERİNİ KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Sivas Valisi Salih Ayhan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Türk Milletinin tarihin her döneminde birlik ve bütünlüğünden taviz vermeden dayanışmayla hareket ettiğine dikkat çeken Ayhan, Türk Milletinin yüreğindeki vatan sevgisiyle de her türlü zorluğun üstesinden geldiğini belirtti.

Ayhan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin dört bir yanının düşman işgali altında olduğu bir dönemde, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışıyla başlayan Kurtuluş Mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta yapılan Ulusal Kongre ile asıl seyrini belirlemiş ve buradan tüm yurda büyük bir heyecanla yayılmıştır. Mustafa Kemal Paşa başkanlığında gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne yurdun dört bir yanından katılan delegeler, hararetli tartışmalar sonucunda Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına vesile olacak kararlara imza atmışlardır. Bu süreçte 108 gün Sivas’ta kalan ve Millî Mücadele’nin en önemli hamlelerini İlimizden belirleyen Mustafa Kemal Paşa, alınan kararların önemini “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” ifadesiyle dile getirmiştir.

“Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla hareket edilen Kurtuluş Mücadelesinin son durağı ise Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’dır. 30 Ağustos Zaferi, milletimizin şanlı tarihindeki eşsiz kahramanlık ve vatanseverlik anıtlarından biridir. Yüce Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın komutanlığında kazanılan bu zaferle, ulusal bütünlüğünden vazgeçmeyeceğini, esareti kabul etmeyeceğini ve Türk Bayrağı’nın gönderden indirilemeyeceğini bütün dünyaya ispatlamıştır. Türk milletinin, tüm imkânsızlıklara rağmen Millî Mücadele’yi kazanarak bağımsızlığına sahip çıktığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zaferi tarih sayfasındaki yerini, inancın zafere dönüştüğü büyük bir kahramanlık örneği ve bağımsızlık mücadelesi olarak almıştır.

Cumhuriyet’imizi ve onun değerlerini korumak bu büyük zaferleri armağan eden, canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan kahramanlarımıza karşı en önemli sorumluluğumuzdur. Bugün milletimiz böylesi yüce kahramanlıklarla, fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne dört elle sarılmakta, tüm değerlerimizin ışığında bilim ve teknolojiden yararlanarak müreffeh yarınlara doğru emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin 99’uncu yıldönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimize eşsiz zaferler kazandıran tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyor, Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm Sivaslıların 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu