GenelGündemİlçeler

Başkan Topçu, Tarım Müdürlüğünü Eleştirdi

Sivas genelinde yaşanan yoğun yağış sonrası nemle birlikte ekili arazilerde septorya ve pas hastalığı her geçen gün artıyor.

Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Azimet Topçu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada hastalıkla parsel başı mücadelenin yeterli olmadığını, bölgesel olarak ilaçlama yapılması gerektiğini vurguladı.

Aşırı yağışlar Sivas’ta merkez dahil olmak üzere ilçelerde ekili arazilerde septorya ve pas hastalığına neden oluyor. Septorya ve sarı pas hastalığının il genelinde yayıldığının altını çizen Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Azimet Topçu, acilen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ SAHADA YOK

Başkan Topçu, “Ne yazık ki yoğun yağışlar ve nem nedeni ile ekili arazilerimizde septorya ve sarı pas hastalıkları artmaya devam ediyor. Sivas geneline yayılan hastalık için yetkililerin acil önlem almasını bekliyoruz. Bu süreçte ne yazık ki Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ve ziraat mühendisleri araziyi gezmiyor sadece evrak memurluğu yapıyorlar. Hastalıkla parsel parsel, tarla tarla yapılan mücadele yetersiz kalıyor. Bu süreçte bölge olarak önlem alınmalı ve ilaçlamaların bölgesel olarak yapılması gerekmektedir. Biz, bu şekilde sesimizi duyurmaya ve hastalıkla mücadele etmeye çalışırken tarım il müdürlüğü yöneticileri ve ziraat mühendisleri ise ortada yok. Hepsi masa başında oturuyorlar. Çiftçiden uzak, tarladan uzak, sahadan bihaber Tarım İl Müdürlüğü sayesinde ne hastalıklar biter, ne de çiftçinin derdi biter ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu