GenelGündem

Vali Ayhan’dan Ayçiçeği Ve Buğday Hasadı


Merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyüne giden Vali Salih Ayhan, ilk olarak ayçiçek tarlasını ziyaret etti. Çiftçi Semih Akın Hacıalibeyoğlu’ndan tarla hakkında bilgi alan Vali Ayhan, Sivas’ta hasat döneminin başladığını söyledi. Sivas ve ülkede tüm çiftçilere bol ve bereketli hasatlar dileyen Vali Ayhan, “Bu sene ciddi manada kuraklık oldu. Yeterli miktarda yağış alınmadı ve ilave olarak da mevsimsel değişikliklerden dolayı da 2021 yılında arzu ettiğimiz hasadı, ürünü alamadık ama emek verildiği zaman, çalışıldığı zaman, sulanabilir arazi olup da sulandığı zaman bugün gördüğümüz tarlada olduğu gibi çok ciddi manada bir ürün alınabiliyor. İl geneline baktığımızda 1 milyon hektar tarım arazisi var. Bunun yaklaşık 800 bin hektarı çok rahat bir şekilde tarıma elverişli alan. Şuan devletimizin de büyük destekleri ile gerek göletler, barajlar ve modern tarım sulama sistemleri ile birlikte ciddi bir altyapının da oluştuğunu söyleyebilirim. İnşallah yaklaşık 150 bin dekar daha bir tarımsal sulama alanları yapılarak modern sulama sistemlerine kavuşturuyoruz. Yaklaşık 300 bin hektarın da çok rahat bir şekilde sulanabileceğini görmekteyiz. Tabi devletimiz ciddi destekler veriyor. Bu sene farklı bir yıl oldu. Bu sene seller, afetler, yangınlar oldu ülkemizde ama buna rağmen üretmeye, çalışmaya gayret göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas

3 yıl önce başlatılan ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ projesi ile sahaya indiklerini ifade eden Vali Ayhan “Bugün gerçekten nitelikli tarım yapan, modern teknikleri kullanarak üretim yapan bir genç çiftçimizin tarlasındayız. Ona bol bereketli kazançlar diliyorum. Tüm alın teriyle, akıl teriyle tarladan, topraktan ekmeğini kazanan çiftçilerimize şükranlarımı sunuyorum ve onlara da bol bereketli kazançlar diliyorum. Sivas’ımızda ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ diyerek 3 yıldır nitelikli bir şekilde sahaya indik. Onlara güçlü destekler vermeye çalışıyoruz. Onları motive etmeye çalışıyoruz ve her zaman da çiftçimizin, tarım ve hayvancılık yapan vatandaşlarımızın yanlarında olduğunu her daim söylüyoruz. Bugün de o minvalde buradayız. Rabbim, alın terinizi ve akıl terinizi muhafaza eylesin. Üretmeye, çalışmaya devam.” ifadelerini kullandı.

Devletimizin İmkanlarından Faydalandık

300 dekar alanda hasadının başladığını ifade eden Çiftçi Semih Akın Hacıalibeyoğlu ise “Herkese hayırlı hasatlar diliyorum. Sivas’ta hasat dönemi başlamış durumda. Arpa, buğday hasadı yapılıyor. Şuan da bulunduğumuz arazimiz 300 dekar bir alan. Biz burada 2017 senesinde tarım müdürlüğünün ve bakanlığın sunmuş olduğu basınçlı sulama sistemi projesi ile hibe elde ettik. Bu sene kuraklık dolayısıyla herkesin ekinleri maalesef yüzde 50 kayıpla gerçekleşiyor. Devletimizin sunmuş olduğu sulama imkânı ile biz burayı 4 defa suladık. Gübresi, ilacı, tohumu her şeyi tam. Rabbimin izniyle istediğimiz verimleri elde ettik. Sayın valimiz ben işe başladığımdan beri her zaman yanımızda oldu. Patatesimizde, buğdayımızda, arpamızda, herhangi bir sorun ve sıkıntıyla karşılaştığımızda hepsinde yanımızda oldu. Öncelikle sayın valimize, tarım il müdürümüze, ziraat odası başkanımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı bereketli sezonlar diliyorum. Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın.” diye konuştu.

Vali Ayhan, Biçerdöverle Hasat Yaptı

Vali Salih Ayhan, daha sonra merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyünde buğday hasadına katıldı. Çiftçilere bereketli bir hasat dileyen Vali Ayhan, “İlimizde buğday ekim alanı 3 milyon dekardır. Buğday üretiminde ise ülkemizin tahıl ambarlarındanız.” dedi. Biçerdövere binerek buğday hasadına da bizzat katılan Vali Ayhan; “Çiftçimizin yüzünün gülmesi bizim için çok önemli. Devletimiz, nitelikli bir tarım yapılması için desteklerini sürdürüyor. Üretimimiz daha da artacak. El birliği ve güç birliğiyle üretim üssü olacağız” ifadelerini kullandı.

OSB’de Kenevir İşleme Tesisi Kurulacak

Vali Ayhan daha sonra Bilim ve Teknoloji üniversitesi tarafından 100 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen kenevir tarlasını ziyaret etti. Kenevir Üretiminde Sivas’ın 20 ilden birisi ve en son izin verilen illerin de başında geldiğini ifade eden Vali Ayhan “Ekim izni verildikten sonra Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve ilgili birimlerle yapılan çalışma neticesinde ilk etapta 200 dekara yakın alanda ekim gerçekleştirildi. Bu ekimi de kontrolsüz bir değil planlı ve sözleşmeli yani güçlü kurumsal yapısı olan firmalarla sözleşmeli bir şekilde ekimi gerçekleştirilmiştir. Bunların da en önemlisi yine Bilim ve Teknoloji üniversitemize tahsis edilen alanda yapılmaktadır. Biz bunu ilimizde ekimi yaptıktan sonra üretim nasıl, verimli mi değil mi ve bunun da devamlılığını sağlamak açısından da işletmenin de kurulması açısından da bir planlama yapıldı. İyi bir noktaya geldiğimizi söyleyebilirim.” dedi.

En Çok Ekim Yapılan İllerin Başındayız

20 il içerisinde en çok ekim yapılan illerin başında Sivas’ın geldiğini ifade eden Vali Ayhan şöyle konuştu: “Dolayısıyla bu iznin sahada karşılık bulduğunu da çok rahat söyleyebiliriz. İnşallah bu katma değeri yüksek olan kontrollü bir şekilde ekimi gerçekleştirilen bu ürünün OSB bünyesinde de bir işletme tesisi ile birlikte endüstriye dönüşmesi inşallah sağlanacak. Sivas’ımızda çok önemli bir katma değeri yüksek ürünü de bünyesine kazandırmış olacak. Tabi ilk olunca insanların bir çekincesi olur. Bunu ilk tohum desteği vererek, birçok destekler sağlayarak teşvik ederekten, sahada yaklaşık 200 dekarın ekimini gerçekleştirdik. Seneye bunun çok ciddi manada artacağına da inanıyoruz. Bu sene biraz mevsimsel sıkıntılardan, kuraklıktan kaynaklı nedenlerle bağlı olarak belki birçok mahsulde sıkıntı oldu ama gördüğünüz gibi ekimi gerçekleştirilen alanda gayet iyi bir ürün olduğu, iyi bir verim olduğunu göstermektedir. İlimiz tarım çeşitliğini artırmak için katma değeri yüksek ürünleri bünyemize kazandırmak için de bu tür ürünler çok çok önem arz etmektedir. Hem bunu bilimsel olarak yapmak lazım hem de bunu vatandaşımızın bilgili, bilinçli bir şekilde yapması gerekmektedir. Ben üniversitemize, SİVTAŞ’a ve ekim yapan çiftçilerimize teşekkür ediyorum. İyi sevindirici bir tarafı da bir yatırımcı da bunun tesisini kuruyor. Bunda saha ve pazar bulma konusunda da sorun olmayacak. Hayırlı ve bereketli olsun.”

-Sivas Çiftçisi Çilek Üretiminde İddiasını Ortaya Koyuyor

Sivas Valisi Salih Ayhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ve SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık ile birlikte son çiftçi ziyaretini çilek tarlasına yaptı. ‘Çilek Üretiminin Artırılması Projesi’ kapsamında Abdurrahman Güngör’e ait bahçede geçen yıl ekimini birlikte yaptığı çilekleri hasat eden Vali Salih Ayhan, kalitesi ve lezzetiyle damaklarda eşsiz bir tat bırakan çileklerin üreticilerini tebrik etti. İl merkezi ve 16 ilçede yürütülen proje kapsamında 1’er dekarlık 30 lokasyonda çilek üretiminin artarak devam ettiğini dile getiren Vali Salih Ayhan, “Geçen yıl 18 olan çilek bahçesi, bu yıl çiftçilerimizin yönlendirilmesi ile 48’e yükseldi. Katma değeri yüksek olan çileğin alternatif ürün olarak yerleşmesi ile üreticilerimizin gelirleri de yükseltilecektir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu