GenelGündem

Azerbaycan’ın Şehitleri Bizim Şehitlerimiz, Evlatları Bizim Evlatlarımız

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) ile Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği iş birliği Azerbaycan’ın Millî Diriliş Günü dolayısıyla program düzenlendi.
Karabağ şehit ve gazi çocukları ile SCÜ’de eğitim gören şehit ve gazi çocuklarının ağırlandığı program SCÜ Personel Yemekhanesi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi.
Programa Vali Vekili Şakir Öner Öztürk, Sivas Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Başkâtibi İlhan Zeynalov, Sivas Bilim Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivas Baro Başkanı Fatih Sevim, İl Jandarma Komutanı P. Alb. İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Kadir Özköse, Sivas Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, şehit ve gazi çocukları ile yakınları katıldı.
Programda konuşma yapan Vali Vekili Öztürk, iki devlet tek millet şiarıyla hareket ettiklerini söyleyerek konuşmasında, “Bu tarz programlarla daha sık bir araya gelerek bir ve beraber olduğumuzu tüm dünyaya her fırsatta göstermeliyiz. Bunu ihmal etmemeliyiz. Karabağ’da Türkiye’mizin de desteğiyle Azerbaycanlı kardeşlerimiz ciddi bir mücadele verdiler. Bu sayede Karabağ azadlığa kavuştu. Ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Belediye Başkan Vekili Topgül ise, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki devlet bir millet olduğunu, bu birlikteliği güçlendirmek için yapılan bütün çalışmalara destek olacaklarını belirtti.
Rektör Prof. Dr. Yıldız da konuşmasında Sezai Karakoç’un vefatını hatırlatarak Allah’tan rahmet diledi.
Konuşmasının devamında Rektör Yıldız 19 Karabağ şehit ve gazi çocuğunun SCÜ’de eğitim gördüğünü söyleyerek, “O öğrencilerimizle bir araya gelmek istedik. Bu amaçla Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Beyle bu programı gerçekleştirdik. Azerbaycan’ın şehitleri bizim şehitlerimiz, onların evlatları da bizim evlatlarımız. Üniversitemizde onlara en iyi şekilde eğitim vermeye gayret ediyoruz. Bundan sonra gelecek öğrencilere de hazırız. İki devlet bir millet düşüncesiyle sürdürdüğümüz bağımızı güçlendireceğiz. Azerbaycan’ın Millî Diriliş Günü’nü kutluyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Başkâtibi Zeynalov Türkiye ve Azerbaycan’ın Karabağ Savaşı’nda sergilediği birlikteliğin önemine değinerek, “Bizim bizden başka dostumuz yok. Biz Azerbaycan halkı olarak sadece Türkiye’den destek gördük. Türkiye dünyada oynadığı rol sonucunda Allah’a çok şükür Türk devletlerinin teşkilatlanmasını sağladı. Rahmetli Turgut Özal’ın dediği gibi, “20. asır Türk asrı olacaktır.” şeklinde konuştu.
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Deveci ise Azerbaycanlı öğrencilerin yalnız olmadığını, her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından şehit ve gazi çocuklarına protokol üyeleri hediye verdiler.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu