GenelGündem

Göksel Baktagir’den Aşık Veysel Konseri!

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi ünlü kanun virtüözü ve bestekar Göksel Baktagir, UNESCO 2023 Aşık Veysel’i Anma ve Kutlama Yılı etkinlikleri kapsamında Sivas’ın tarihi Buruciye Medresesi önünde muhteşem bir konser verdi. Baktagir, bu anlamlı etkinlikte Aşık Veysel‘in eserlerini yorumlarken, aynı zamanda Aşık Veysel için bestelediği yeni eseri de ilk kez dinleyicilere sundu.
Aşık Veysel’in vefatının 50. yıl dönümü vesilesiyle 2023 yılı, UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı tarafından Aşık Veysel yılı olarak ilan edildi.Aşık Veysel yılı nedeniyle Sivas´ta halk ozanını anmak için etkinlikler devam ediyor. Sivas Valiliği tarafından tarihi Buruciye Medresesi önünde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi ünlü kanun virtüözü bestekar Göksel Baktagir, tarafından konser verildi. Yaklaşık 1 saat süren konserde Baktagir, Aşık Veysel için bestelediği eseri de ilk kez seslendirdi. Baktagir, yeni bestesinin yazılı olduğu deriyi, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek´e hediye etti.


Baktagir’in konuşmasında, “Sultan şehir Sivas’ta olmak bizim için ayrı bir mutluluk, ancak gönlümüze düşen yıllarca aslında onun hikmeti sözlerinden tüm dünya nasipleniyor. Bizim de gönlümüze bir Aşık Veysel çok uzun zamandır düşmüştü. Yıllar sonra yüce Allah’ın bana bahşettiği o beste yapma yeteneği o ilhamla yine bize kalbimize doldurduğu ilhamla üstada itafen benim sadık yarim yine kendi sözlerini içeren bir ad ile enstrümantel eser vefa bestesi besteledim. Çok daha büyük mutluluk bu sene UNESCO’nun Aşık Veysel yılıydı kısmet bugüneymiş. İlk önce kendi kabrinde başlayan kendi müze haline gelen evini ziyaret ettik. Çok güzel bir klip çalışması yaptık Sivas’ın derin kültürünü içeren mekanlarda çok özel titizlenerek bir eser meydana getirdik. Çok yakında tüm Sivaslılara dünyaya hediye olarak takdim etmiş olacağız. Bu gurur ve mutlulukla güzel bir konserin ardından mutluluğumu tekrar ifade etmek istiyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu