Genel

33 Yıl Sonra Evlat Sahibi Oldular


İlimizde yaşayan 33 yıllık evli çift, Günay (56) ve Hüsne (51) Büyükkaya Sevgi Evleri’nden kardeş iki çocuğa koruyucu aile olarak yuvalarını şenlendirdi
Kent merkezi Tuzlugöl mahallesinde yaşayan Günay ve Hüsne Büyükkaya çiftinin çocuklarının yıllar önce biri ölü olarak dünyaya geldi biri de anne karnında öldü. Onun üzerine hiç çocuk sahibi olamayan çift, yaşadıkları evlat özlemini koruyucu aile oldukları iki kardeşle giderdi.
Büyükkaya çifti ilk başta yaşlarından dolayı tereddüt etseler de Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan iki kardeşe sıcak yuvalarını açtı. Eylül 2020 tarihinde kızları R.S’yi (6) yuvadan alan anne ve baba kızlarının abisi A.S’yi (10) özlediğini söylemesinin üzerine Ocak 2021’de abiye de koruyucu aile oldu. Yıllar sonra çocuk sahibi olmanın inanılmaz bir duygu olduğunu dile getiren ebeveynler, koruyucu aile olmayı ve evlat edinmeyi herkese tavsiye etti.
Annelik duygusunun tarifsiz olduğunu söyleyen Hüsne Büyükkaya, “33 senelik evliyiz, ilk çocuğum ölü dünyaya geldi. Senelerce çocuğumuz olur ümidiyle bekledik ama olmadı. Ben çok istedim ve beyime söyledim. İlk başta beyim yaşımızdan dolayı yapabilip yapamama konusunda düşünürken müracaatımızı yaparak ilk adımımızı attık. İlk süreçte kızımızı aldık 3 ay sonra da abisini aldık. İyi ki almışız ve iyi ki de bizim oğlumuz ve kızımız olmuşlar. O çocukları ben dünyaya getirdim. Evlat sevgisi, kokusu onların sana ‘anne’ diyerek gelmesi değişik. Onlara sarılıp onları öperken onların kendine has o kokuları değişik bir şey. Annelik ve evlat sevgisini yaşattı Rabbim. Dünyaya ben getirsem bu duylarım olurdu. Annelik özlemi çok vardı bende ve bunu çocuklarımda yaşadım. Çocuğu olanda çocuk sahiplensin koruyucu aileliğini yapsın istiyorum. Aile ortamı ve sıcaklığı çok farklı oluyor. Ben 51 yaşındayım ama çocuklarımla birlikte ruhum çok gençleşti. Kızımızı aldıktan sonra bize abisinin olduğunu söyledi. Babasını karşısına aldı ve ‘baba benim bir abim var ve ben onu çok özledim’ dedi. Biz zaten kızımızın bir abisi olduğunu biliyorduk. Oğlumuzu kızımızın doğum gününde kurumdan izin alarak evimize getirdik. Oğlumun geri kuruma döneceği gün çantasını hazırlarken bir defter buldum. Defterde bizimle ne kadar mutlu olduğu yazıyordu. Ve eşimle benden hep anne ve baba olarak bizlerden aile olarak bahsetmişti. O yazılar beni çok etkiledi. Sonra oğlumuzu da yanımıza aldık” diye konuştu.


‘İMKANI OLAN HERKES KORUYUCU AİLE OLSUN’


Çocuklarla yeniden doğduğunu söyleyen Günay Büyükkaya ise “Evimize güneş doğdu, iyi ki çocuklarımızı almışız. 33 yıllık evlilik hayatımızda ve 56 yıllık dünya hayatımda ilk defa evlatlı bir bayram yaşadım. Çok duygulandım. Çocuklarım ilk kez anne ve babalı bir bayram geçirdi. Biz ise ilk kez çocuklu bir bayram geçirdik. Bu duygunun ifadesi olmaz. Bundan sonra Allah bana ömür verirse her bayramım mutlu geçecek. Biz çocuklarımızı örfümüze ve adetimize uygun yetiştirmek istiyoruz. Bu doğrultuda çocuklarımıza ‘büyüklerin eli öpülür, güzel giyinilir ve harçlık verilir’ dedik. Oğlumuz ve kızımız da elimizi öptü bayramlaştılar. İmkanı olan herkes koruyucu aile olsun istiyorum. Yuvadaki çocuklara kol kanat germek hakikaten farklı bir duygu. Eğer bu duygularımı yaşayacağımı bilseydim belki 10 sene önce bile evlat edinmiştim. Herkes tavsiyemdir bu mükemmel duyguyu evladı olanlar bile yaşasın” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu