Genel

130 Bin Üründen 90 Bini Satıldı


İlimizde belediye tarafından 2010 yılında açılan Hanımeli ve El Sanatları Çarşısı’nda ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini burada satışa çıkarıyor. Çarşıda 130 bin üründen 90 bini satıldı
Kent merkezinde belediye tarafından kar amacı gütmeden kurulan Hanımeli Çarşısı ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen Sivaslı kadınların uğrama noktası. Şu anda bin 332 aktif üyesi bulunan çarşıda; Sivas bıçağı, kemik tarak, ahşap ağızlık ve kalemlik, ahşap tablo, tezhip, minyatür, ebru, filografi, kaligrafi, hat sanatı gibi ürünlerin yanı sıra dikiş nakış, mefruşat ve çeyiz ürünleri de satışa sunuluyor. Ayrıca belediye tarafından isteyen kadınlara mesleki kurslar da veriliyor. Hanımeli Çarşısı, bu özelliği ile Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.
Çarşı hakkında bilgi veren Hanımeli Çarşısı Müdürü Bilal Kolsuz, “Hanımeli Çarşısı olarak aş, eğitim ve iş diyoruz. Burada Sivas el sanatlarını destekliyor ve tanıtımını yapıyoruz. Belediyemiz bünyesinde eğitim gören kursiyerlerimizin ürünlerini sergileyip, kursiyerlerimizi üretime yönlendiriyoruz. Hayat Ağacı bünyesinde tespit ettiğimiz; iş arayan, evine ve eşine ekonomik destek olmak isteyen vatandaşımızın ürünlerini sergiliyoruz. Kendi harçlığını kazanmak isteyen üniversite öğrencilerinin ürünlerini sergiliyoruz. Satılan ürünlerin bedelini her ayın sonunda üyelerin PTT hesaplarına yatırıyoruz. Satılmayan ürün olursa da 6-8 ay sonra ürünü sahibine iade ediyoruz” dedi.
Kurulduğu yıldan beri toplamda 130 bin adet ürün sergilenen çarşıda 90 bin adet ürünün satışı gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu