İlçelerYerel Haberler

Ulaş Çiftçisi Kantarın Açılmasını İstiyor

Sivas’ın Ulaş ilçesinde pancar üreten çiftçiler, kapatılan kantarın yeniden açılmasını istiyor.


Ulaş İlçesine bağlı Bostankaya köyünde bulunan pancar kantarı, 2019 yılında kapatıldı. Bölgede bulunan çiftçiler, tarladan söktükleri pancarları Malatya Şeker Fabrikası’na götürmek zorunda kaldı. Ama nakliye sorunu çiftçileri olumsuz etkiledi.


Konuyla ilgili açıklama yapan zıraat mühendisi ve pancar üreticisi Murat Sulakçı, “Bölgemize hizmet veren Bostankaya Şeker Pancarı Kantarı maalesef 2019 kampanyası süreci sonunda kapatılmıştır. Biz bölge çiftçileri olarak çok ısrarlı bir şekilde bu kapatılan kantarın bölgemize büyük bir zarar vereceğini dile getirsek de çeşitli girişimlerde bulunmamıza rağmen maalesef kantarımız kapatılmıştır. 8 köy muhtarımızla birlikte çeşitli noktalara dilekçelerimizi verdik. Vatandaşımızın pancarı ortada, zamanında kamyon gelmiyor. Şimdi vatandaş pancarı sökecek ya güneşin altında bekletecek ya da karın altında kalacak. Bu da çiftçiye en büyük darbe olacaktır.” Dedi.


Kantarın yeniden açılmasını talep eden Sulakçı, “Bizim kantarımız yeniden açılsın. Ürün zamanında gönderilemediğinde çiftçinin malı tarlada kalacak. Çiftçimize her türlü fedakarlığı göstererek buraları ekti. Eğer kantarımız açılmaz ise maalesef çiftçimizin ürünü yerde kalacak. Çiftçiler olarak söküm yapmayacağız. Biz kantarımızın yeniden açılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu