GenelGündemSiyasetYerel Haberler

Uçmaz: Sorulara Cevap Bekliyoruz

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın cevaplaması için bazı sorular sordu.

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz yaptığı açıklamada, “AK Parti hükümetinin açtığını iddia ettiği ancak 1974 tarihinde kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin her geçen gün kötüye gitmesi konusunda yoğun çaba sarf eden Rektör Alim Yıldız’ın bu yoğunluğundan fırsat bulması halinde sorularımıza cevap vermesini istiyoruz. Hocam  Sivas’ın maden şehri olduğunu biliyorsunuz, en azından biz bildiğinizi düşünüyoruz. Hatta Sivas maden şehri olduğundan olmalı ki maden kenti zirvesi yapıldı. Bunun yanı sıra Mühendislik fakültesinde laboratuvar imkanı bulunurken ve öğretim görevlisi yeterliyken hatta mühendislik fakültesi dekanı bile maden mühendisiyken üniversitemizin maden mühendisliği bölümü neden kapalı? Hukuk fakültesi 2017 yılında açılan fakülteye tam 45 tane araştırma görevlisi yerleştirilmiş ve kesintisiz maaş alırken bu fakülte neden öğrenci alamıyor? Yoksa gerekli öğretim üyesi sayısını mı bulamadınız? Bulamayacaktınız neden açtınız?  Eğitim fakültesi eğitimci bir dekan bulunmadı da mı ilahiyat fakültesi öğretim üyesi bu fakültenin dekanlığına yıllardır vekaleten bakıyor. Ayrıca bu kıymetli hocamız tıpkı bazı yardımcılarınızın da olduğu gibi neden aynı anda birkaç görevi yapıyor ve bu görevlerinden ötürü birkaç maaş alıyor? Yetenek mi? Yeterlilik mi? Ayrıcalık mı? Bazı danışmanlarınızın keyfe keder uygulamaları ve üzerinizdeki etkisiyle araştırma görevlisi kadrolarına ihtiyaca göre değil de isme göre açtığınız iddiası yıllardır konuşuluyor doğru mu? Üniversite lojmanlarının bile dar bir kadroya ve onların yakınlarına tahsis edildiği gerçek mi? Üç beş kuruş karşılığında kütüphanede çalışan öğrencileri ‘para yok’ diyerek işten çıkarmanız neden? Para neden bitti? Hangi eğitim faaliyetlerine harcandı?” ifadelerine yer verdi.

Başkan Uçmaz, “Sayın rektörümüz ve etrafındaki dar oligark kadro bilmelidir ki İYİ Parti bu sorduğu soruların cevabını çok iyi bilmekte ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesini yakından takip etmektedir. Hiç kimse unutmasın verilen yetki ne kadar geniş olursa olsun ne hak yemek için kullanılır ne de eğitimin kalitesini düşürmek için siz, küçük olsun bizim olsun diye düşünebilirsiniz ancak Sivaslılar büyük olsun memleket kazansın düşüncesiyle çok değil en fazla bir yıl sonra İYİ Parti’ye iktidarı devredecek; üniversiteler liyakatli kadroların elinde tekrar olması gerektiği gibi eğitim yuvalarına dönüşecektir. Az kaldı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu