GenelGündemİlçeler

Sivas’ta Aşık Veysel Yılı Etkinlikleri Başlıyor!

Sivas Valiliği himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü koordinesinde, Sivas Belediyesi ve ilimizdeki kurum ve kuruluşların katkılarıyla 3-4-5 Ağustos tarihleri arasında Âşıklar Bayramı düzenlenecek.

Âşıklar Bayramı programları hakkında basın toplantısı düzenleyen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 2023 yılının Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve UNESCOAşık Veysel‘i anma yılı olduğunu ifade ederek, iki önemli yıldönümünü en iyi şekilde kutlamak ve Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel’i genç nesillere anlatmak için bir takım etkinliklerin planlandığını ifade etti. 

-Âşıklık Geleneği Yaşatılacak

Âşıklık geleneğinin çok canlı yaşandığı ozanlar diyarı ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta bu özel senenin anlamına yakışan etkinliklere ve nitelikli programlara hız verdiklerini anlatan Vali Şimşek; “2023 Âşık Veysel Anma Yılı kapsamında Âşıklar yurdu şehrimizde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla ’Sivas Âşıklar Bayramı etkinliğini gerçekleştireceğimizi sizlere duyurmak istiyorum. Tüm insanlığı ilgilendiren, barış, kardeşlik ve sevgi dolu evrensel mesajlar veren Ünlü Halk Ozanımız Âşık Veysel anısına Sivas’ta Cumhuriyetin 100’üncü yılında böylesine özel bir organizasyon gerçekleştiriyor olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Hem âşıklık geleneğini yaşatmak hem de Aşıklar diyarı olan şehrimizde yeni nesillerle aşıkları buluşturmayı hedefliyoruz. Programa ilimizden, yurt içinden ve yurt dışından toplam 84 aşık katılacaktır.” dedi.

-Aşıklar Bayramı Şölen Havasında Yaşanacak

Aşıklar bayramının şiirlerle, deyişlerle, türkülerle, lebdeğmez ve âşık atışmalarıyla tam bir şölen havasında yaşanacağını ifade eden Vali Şimşek, “Programlar boyunca, Sivas Fasıl Heyeti, Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından gösteriler sunulacaktır. Ayrıca çok değerli sanatçılarımız Çiğdem Elmas Hamdiye Efeoğlu ve Elif Buse Doğan konserleri ile programa renk katacaklar. Tüm bunların yanında “Basında ve Ustaların Objektifinden” Aşık Veysel Konulu Fotoğraf Sergi Atatürk Kongre Müzesi’nde açılacaktır.” dedi.  

 

-Gardaşlık Buluşması

Dünyanın dört bir yanındaki Sivaslıları buluşturmak için her yıl 5 Ağustos Günü düzenlenen Gardaşlık Festivalinin bu yıl Gardaşlık Günü olarak Sosyal Medya üzerinden kutlanacağını ifade eden Vali Şimşek, “Milyonlarca Sivaslıyı Dünya Sivaslılar Günü Hashtagi (#) üzerinden sosyal medyada buluşturmak istiyoruz. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm hemşerilerimizin sosyal medya üzerinde ki gardaşlık buluşmasına davet ediyorum. Sivaslının sesini, gardaşlığımızı birlik ve beraberlik içinde gösterelim inşallah.” dedi.

-Aşık Veysel’in Kültür Mirası Yaşatılacak

Vali Şimşek, “Ayrıca; bu yıl 4 Eylül  -29 Ekim tarihleri arasını da Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı ve Aşık Veysel’e dair etkinlik ve programlarla değerlendireceğiz ve kutlayacağız. ’Milli Mücadeleden Cumhuriyete Uzanan Yol‘ düsturu ile Cumhuriyetimizin kalbi olan ilimizde 100. Yıl coşkusunu yaşayacak ve Aşık Veysel’in kültür mirasını yaşatacağız. Bu etkinliklerimizde rol üstlenecek tüm kurum ve kuruluşlarımıza, STK’larımıza sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Halkımızı Aşıklar Bayramına ve diğer düzenleyeceğimiz etkinliklere davet ediyorum.” dedi.

-Aşıklar Bayramı Geleneksel Hale Getirilecek

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ise 2023 yılının hem ülkemiz hem de devletimiz açısından önemli olduğunu ifade ederek, “Bundan 100 yıl önce devletimizin kuruluşuna tanıklık etmiş olan Sivas’ta Cumhuriyetimizin 100 yılını kutlama adına birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Hem Cumhuriyetimizin 100. yılı hem de UNECO tarafından 2023 yılının Aşık Veysel yılı ilan edilmesi nedeniyle başta bakanlığımız olmak üzere Valiliğimiz, Belediyemiz ve ilgili kurumlarımızın destekleriyle Cumhuriyet şehri Sivas’ta aşıklık geleneğinin en güzel örneklerinin sergileneceği Aşıklar Bayramını hep birlikte icra etmiş olacağız.  Bundan sonra da Sivas kültüründe olan aşıklık geleneğini yeni nesillere doğru bir şekilde aktarmak için önümüzdeki yıllarda da geleneksel hale getirmeyi arzuluyoruz. Diğer yandan her yıl 5 Ağustos’ta kutlanan Gardaşlık festivalini Aşıklar Bayramı ile beraber kutlayacağız. Cumhuriyetin 100. yılında 2 Ağustos’ta başlayıp 29 Ekim’de sona erecek olan 58 günlük süreç içerisinde tüm paydaş kurumlarımızla dolu dolu bir etkinlik icra edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle etkinliklerin yapılmasına katlı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

-Aşıklar Bayramı Aşık Veysel’in Tanınmasına Katkı Sağlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Enver Meralli ise ilk Aşıklar Bayramının 1931 yılında yapıldığını ifade ederek, daha sonra 1964-1967 yılları arasında ikincisinin yapıldığını ve periyodik olarak kurumların katkılarıyla kutlanmaya başlandığını söyledi. Aşık Bayramının Aşık Veysel’in tanınmasına ve keşfedilmesine önemli katkılar sağladığını belirten Meralli, “Bu yılın Cumhuriyetin 100. Yılı olması ve UNESCO tarafından 2023 yılının Aşık Veysel yılı ilan edilmesi dolaysıyla Aşıklar Bayramı profesyonel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Valilik, Belediye ve paydaş kurumların katkılarıyla Sivas’ta kutlanacak. Önümüzdeki yıllarda yapılacak Aşıklar Bayramı’nın devamında bu yıl katılmayan aşıklarımızı da Sivas’ta misafir etmeyi düşünüyoruz. Bu önemli organizasyonun yapılmasında katkılarını esirgemen Valiliğimize, Belediyemize ve kurumlarımıza teşekkür ediyor, halkımızı düzenlenecek etkinliklere davet ediyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu