GenelGündem

Sivas’ta Ahilik Haftası Kutlandı

Sivas’ta 36. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 4 Eylül Sanayi Sitesi’nde program düzenlendi. Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden program folklor gösterisi ödül töreni ve şet kuşatma töreni ile devam etti.
Programa Sivas Vali Vekili İhsan Maskar, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ak Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu, Sivas Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Özdemir, Kurum Müdürleri ile meslek odaları başkanları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.
Sivas Vali Vekili İhsan Maskar törende yaptığı konuşmasında, 36. Ahilik Kültür Haftası nedeniyle gerçekleştirilen organizasyondan dolayı başta Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bakanlığı, ilgili kamu kurum ve kuruluşları da tebrik ederek; “Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri, bizi biz yapan değerleri hatırlatmak, yaşatmak ve bu değerlerin anlamını, yeni nesillere aktarmak noktasında da çok önemli bir yere sahiptir. “Bir olsun benim olsun” yaklaşımı yerine “bol olsun, bereketli olsun hepimizin olsun” felsefesiyle beslenen Ahilik, tarihteki en mükemmel dayanışma örneklerinden de biridir. Bizlere düşen görev de Ahilik geleneğine özgü edep, ahlak, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma gibi ahlaki değerleri koruyup, gelecek kuşaklara aktarmaktır. Ahilik geleneğinin insanı ve dolayısıyla toplumu eğiten, geliştiren yönlerinin, çağımızın bilgi ve teknolojileriyle birleştirilerek yaşatılmasını diler, İlimizdeki tüm esnaf ve sanatkârlarımızın 36. Ahilik Haftası’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.


Sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı çerçevesinde esnaflar ile bir araya gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise;” Pir Ahi Evran Veli başta olmak üzere ebediyete irtihal eden ahilerimizi, esnaf ve sanatkârlarımızı rahmetle yâd ediyorum. Dünyanın hiçbir yerinde esnaf ve sanatkâr bizimki gibi ilim, ahlak ve sanatı birleştiren köklü bir geleneğe, tarihi bir role sahip değildir. Ecdadımızın bize miras bıraktığı bu köklü kurumla iftihar ediyoruz. Bizleri bir arada tutan yapı taşlarından biri olan Ahilik geleneğini yaşatan tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilen etkinliklerin hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.


Ahilik kavramının dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikim olduğunu belirten Sivas Milletvekili Hakan Aksu;” Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişimimizi sağlayan Ahilik Teşkilatının dünya kültürüne ve ticaret literatürüne büyük katkıları olduğu gibi, milli birlik ve beraberliğimizin de teminatlarından birisi olmuştur. Günümüzde, esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar, ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. Emek ve alın terini vatanseverlik duygularıyla birleştiren esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bu vesileyle birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini diliyorum.” dedi.


Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil’de konuşmasında;” Milletimizin ahlak anlayışının temelinde Ahilik kültürümüz vardır. Bu anlayış iş hayatından sosyal hayatın her noktasına sirayet etmiş ve adeta Anadolu insanının yaşam şekli halini almıştır. Günümüzde, üretici ile tüketici, devlet ile halk, emek ile sermayenin barışık olduğu bir ticaret ortamı için Ahilik kültürünü öğrenmiş, bu kültüre sahip çıkan esnaflarımıza ihtiyaç vardır.


Ahilik kültürünün hâkim olduğu bir toplumsal yapıda ise çalışma hayatında yer alanlar, aynı sektörde dahi olsa rakip değil, kardeştir. Rekabetçi iş ortamı Ahilikte yoktur. Kaliteli üretim yapmayanların pabucunun dama atıldığı Ahilikte, meslek erbaplarının “Ben siftahımı yaptım komşuma git” dediği bir yapıdır. Ve yaşadığımız yüzyılda bu yapıya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz.
Karda değil, hayırda yarışılan, çalışanın hakkının alın teri kurumadan verildiği bir sistemin yeniden hayat bulduğu, kişilerin değil topyekûn toplumun zenginliğine hizmet edilen günlerin yeniden geldiği günleri en kısa zamanda görmek umudunu taşıyorum. İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çalışma hayatımızda Ahilik kültürünün öğretilerini daha fazla göreceğimiz bir yapıyı da inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Programda Ahilik Haftası kapsamında düzenlenen programda, İl Ahilik Kutlama Komitesi tarafından Yılın Ahisi seçilen Duran Çağlar, Yılın Kalfası Adem Taşdemir ve Yılın Çırağı seçilen Necmettin Efe Yüceyurt’a hediyeleri takdim edilerek şet kuşanma töreni icra edildi. Törende Vali Vekili İhsan Maskar’da şet kuşandı. Törenin sonunda katılımcılara Ahi Pilavı ikram edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu