GenelGündem

Sivas’ta 415 Ton Tohum Desteği!


Sivas’ta 415 Ton Tohum Desteği!

Sivas’ta tarımsal üretimi artırmak ve çiftçilere destek olmak amacıyla “Tohum Temin Töreni” düzenlendi. Törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, protokol üyeleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, 2023 yılında tarım kanununda yapılan değişiklikle Ülkemizde artık bu yıldan itibaren hayvansal üretim, bitkisel üretim ve su ürünleri üretimi planlı olarak yapılacağını söyledi. Yıldız, “İlimiz yaklaşık 780 bin hektar ekilen tarım arazisi, 830 bin hektar mera varlığı, 1 milyon küçükbaş, yaklaşık 390 bin büyükbaş hayvan varlığı ile ülkemizin önemli tarım merkezlerinden biridir. İlimizde, bir taraftan yerli ve milli tohumlarla ürün çeşitliliğini, verim ve kaliteyi artırmak ve atıl arazilerin üretime kazandırılmasına yönelik çalışmalar yaparken, bir taraftan da hayvancılığın gelişmesi ve maliyetlerin düşürülmesi için yem bitkileri tohumu dağıtımına önem veriyoruz.” dedi.

Yıldız, 2023 yılında 226.400 kg. nohut tohumu, 7.500 kg. kuru fasulye tohumu, 80.000 kg. korunga tohumu, 1.200 paket silajlık mısır tohumu, 40.500 kg. adi fiğ tohumu ve 42.500 kg. yonca tohumu olmak üzere toplamda 415 ton tohumun dağıtılacağını ve bu projenin toplam tutarının 24 milyon lira olduğunu açıkladı.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise yaptığı konuşmada, tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve Sivas ekonomisinin de tarım ve hayvancılığa dayandığını vurguladı. Şimşek, “Sivas sadece buğdayda değil, yulaf, tritikale, kimyon, korunga ve arpa üretiminde de ülkemizde ilk 5 içerisinde yer alarak yüzümüzü güldürmüştür. Bugün de burada ilimizin tarım sektörünü bir adım daha ileriye taşıyacak projeyi, çeşitli ürünlerde tohum teminini gerçekleştirmek için sizlerle bir aradayız.” dedi.

Şimşek, son iki yılda toplamda 5 bin dekarlık alanda 100 bin kayısı fidanını Gürünlü çiftçilerle buluşturduklarını ve bu yıl da 7 bin 500 Kg kuru fasulye, 226 bin 400 Kg nohut, 42 bin 500 Kg yonca, 1.200 paket slajlık mısır, 80 ton korunga, 40 bin 500 Kg fiğ tohumunu çiftçilere dağıtacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından tohumların üreticilere dağıtılmasıyla tören sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu