GenelGündemİlçeler

Sivas Yatırım Bekliyor, İş Bekliyor Aş Bekliyor

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın yatırımlar açısından ihmal edildiğini, bitirilmesi beklenen ve halen çalışması devam eden pek çok projenin ertelendiğini veya yarım kaldığını söyledi. Karasu, “Sivas, kamu yatırımlarından hak ettiği payı yıllardır alamıyor. Çalışması halen devam eden projelerin iş için, aş için artık söz verildiği gibi bir an önce bitirilmesi gerekiyor” dedi.

Karasu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergesiyle de konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Sivas Milletvekili Karasu, ülkede yaşanan ve her geçen gün derinleşen ekonomik sorunların Sivaslıları derinden etkilediğini belirtti. Sivas’ın çok ciddi işsizlik sorunu yaşadığına ve her geçen gün göç vermeye devam ettiğine dikkat çeken Karasu, bu sorunun çözümünün daha fazla yatırım ve istihdamda olduğunu vurguladı.

Sivas ve ilçelerinin bitirilmesini dört gözle beklediği her projeye ilişkin her seçim döneminde sözlerin verildiğini hatırlatan Karasu, “İktidar oy aldıktan sonra Sivas’a sürekli sırtını döndü.  Artık buna son vermek gerekiyor” diye konuştu.

İŞ İÇİN AŞ İÇİN YATIRIM ŞART

İş ve aş için kentteki kamu yatırımları kadar, özel yatırımların da büyük önemi olduğunu vurgulayan Karasu, Sivas’ın teşvikte 5’inci bölgede yer almasının şart olduğunu söyledi. Karasu, “Sivas’ın ekonomik, sosyal ve stratejik potansiyeli ortada, ama buna rağmen halen teşvikte 4’üncü Bölge’de. Oysa çevresindeki iller ya 5’nci teşvik bölgesinde ya da cazibeli iller durumunda. Kentimizde ciddi anlamda işsizlik olduğunu, vatandaşlarımızın başka kentlere giderek iş aradıklarını, göç etmek zorunda kaldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla sadece yaşam bulacak kamu yatırımları yetmez, bütün bunların yeni projelerle de desteklenmesi lazım. Ekonomideki sorun ve sıkıntılar nedeniyle, şehrimizdeki iş dünyası da büyük zorluklar yaşıyor, bunları da biliyoruz. Tüm bunları aşmamız için, Sivas’ta iş dünyasının da önünün açılması, daha çok yatırımın gelmesi bir gereklilik değil, artık zorunluluktur” diye konuştu.

YILMAZ’A SORULAR

Konuyu hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıyan Karasu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle 2020-2023 yılları arasında Sivas il ve ilçelerindeki tüm sulama ve tarım, ulaştırma, enerji, sağlık, adalet, çevre ve eğitim alanında yapılan yatırım projelerinin neler olduğunun açıklanmasını istedi.

Karasu, şehirde bitirilmesi beklenen ve halen çalışması uzun yıllardır devam eden projeler olduğunu hatırlatarak, şu sorularına yanıt verilmesini istedi:

2020-2023 yılları arasında Sivas il ve ilçelerindeki tüm sulama ve tarım, ulaştırma, enerji, sağlık, adalet, çevre ve eğitim alanında yapılan yatırım projeleri nelerdir?

Yapılan her bir yatırımın maliyeti nedir?

Başlangıç tarihi ve bitirilmesi öngörülen tarihleri nelerdir? Bu projelerin önergenin yanıtlandığı tarih itibarıyla gerçekleşme oranı nedir?

Bu yatırımlar için ne kadar dış kredi kullanılmıştır?

Tamamlanamayan yatırımlara bugüne kadar ne kadar ödenek aktarılmıştır?

Sivas, kamu yatırımları ve kalkınma oranı bakımından Türkiye’deki diğer iller arasında kişi başına düşen kamu yatırımı sıralamasında kaçıncı sırada yer almaktadır?

2023 yılında bitirilmesi öngörülen proje ya da projeler nelerdir? Bu projeler yeni istihdam alanı yaratacak mıdır?

Sivas ile benzer özellikleri barındıran iller 5’inci teşvik bölgesi veya cazibe merkezi ilan edilirken, Sivas’ın tüm taleplere karşın ısrarla 4’üncü teşvik bölgesinde tutulmasının gerekçesi nedir?

SİDEMİR’in tekrar tam kapasite çalışır hale getirilmesi gündeminizde midir? Bu konuda yapılan veya yapılacak olan çalışmalar nelerdir?

Demirağ OSB ve Ulaş ilçesine uydu kent kurulması gündemde midir?”

TBMM’de 28. Dönem Milletvekilleri yemin töreni yapıldı. Törende CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu yemin etti. ( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu