GenelGündem

Sivas TSO’dan Görkemli 120. Yıl Etkinliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının (STSO) kuruluşunun 120. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.
Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, il protokolü, çevre illerden gelen Oda ve Borsa Başkanları, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri iş dünyası temsilcileri ve Oda üyeleri katıldı.
Programın açış konuşmasını yapan STSO Başkanı Mustafa Eken, “Yoğun programları arasında vakit ayırarak bu mutlu günümüzde yanımızda olduğu için hepinizin huzurunda tüm Sivas iş dünyası adına sayın genel Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum. Yine bizleri yalnız bırakmadıkları için burada bulunan başta valimiz olmak üzere tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Odamızın ilk Yönetim Kurulu Başkanı Müezzinzade Mehmet Sabri Efendi’den bugüne kadar Sivas iş dünyasına hizmet eden başkanlarımıza hayatta olanlara teşekkür ediyor, sağlıklı ömürler diliyorum, ebediyete irtihal etmiş olan başkanlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm başkanlarımıza yapmış oldukları hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun. Kurulduğu günden bugüne kadar Odamıza hizmet eden Meclis üyelerimize ve oda personelimize teşekkür ediyorum. Hayatta olanlara sağlık, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Başkan Eken, “Bugüne kadar benim ve arkadaşlarımızın boğazından tek kuruş geçmedi, ne maaş, ne de huzur hakkı. Allah rızası için bu görevleri yapıyoruz. Buralar hepimize emanet ama şunu söylemek istiyorum, hep hayal ettim, çok şükür oldu. Tek bir hayalim daha var, inşallah görev yaptığım süre içinde Sivas’ta tek bir işsiz kardeşimin kalmaması. Sivas’a getireceğimiz yatırımlarla bunu sağlayacağımıza inancım tamdır” ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstiklal mücadelesinin ve bağımsızlık ateşinin doğduğu, yiğit insanların, Yiğidoların şehri Sivas’ta bulunmaktan şeref duyduğunu söyledi.
Kültür merkezine ismini veren Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle anan Hisarcıklıoğlu, “Sivas’ın çok kıymetli evladı ve değerli dostum Muhsin Yazıcıoğlu’nu şehadete yürüyüşünün 12. yılında, rahmetle anmak istiyorum. İmanı, vatanseverliği, mücadelesi, dürüstlüğü ve güzel ahlakıyla, o gerçek bir Alperen’di.” dedi.
Sivas için özel ve anlamlı bir gün yaşandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Sadece camiamızın değil, ülkemizin de en köklü geçmişe sahip kurumlarından birinin, STSO’nun 120. kuruluş yıl dönümünde bir aradayız. 120 yılın getirdiği deneyim ve saygınlığı, devamlı güçlendirdiği kurumsal yapısı, hayata geçirdiği projeleri ve Sivas’a kazandırdığı çalışmalarla, hepimiz Odamızla gurur duymalıyız.” diye konuştu.

“MESELE SİVAS OLUNCA, TÜM SİVASLILAR BİR VE BERABERSİNİZ”

STSO Başkanı Mustafa Eken ve Odanın tüm organlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “120 yılın getirdiği deneyim ve saygınlığı, devamlı güçlendirdiği kurumsal yapısı, hayata geçirdiği projeleri ve Sivas’a kazandırdığı çalışmalarla, hepimiz Odamızla gurur duymalıyız. Daha nice güzel hizmetleri gerçekleştirmeleri temennisiyle, başta Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken kardeşimi, Yönetim Kurulunu ve Meclisini, Odamız mensuplarını ve dünden bugüne emek verenleri yürekten tebrik ediyorum. 120 yıllık bu tarihi çınara başarı dolu nice yıllar diliyorum. Burada gördüğüm bir diğer güzel olay daha var; Valimiz, Belediye Başkanımız, Oda ve Borsa Başkanım hep bir arada. Sivas’ın kalkınması için el ele vermiş durumdalar. İşte hep birlikte ‘Ortak Akıl Çalıştayı’ yaparak Sivas’ı nasıl öne çıkarırız diye düşünüyor ve çalışıyorlar. Yani mesele Sivas olunca, tüm Sivaslılar bir ve berabersiniz. Bir yerde birlik varsa, sırtınız yere gelmez. Marka şehir olmanın formülü de bu zaten. Sivas’ı hem bir sanayi şehri, hem tarım şehri ve hem de turizm şehri yapmak üzere verilen emeği ve yapılan çalışmaları görüyorum.”

“YATIRIMCILAR, SİVAS’IN PARLAK GELECEĞİNE GÜVENSİN”

Hisarcıklıoğlu, Sivas’ın değerlerine sahip çıkan bir kent olduğunu dile getirerek, “Mustafa Eken Kardeşimle, Ankara’da, Ticaret-Sanayi Odaları Konseyinde birlikte çalışıyoruz. Yani 81 ilde Tüccar ve Sanayiciyi birlikte koordine ediyoruz. Kendisi ayrıca Ar-Ge ve İnovasyon kurulumuzda da yer alıyor. Buradaki çalışmalarını ayrıca yakından takip ediyorum. Sivas’ı hem bir sanayi şehri, hem tarım şehri de ve hem de turizm şehri yapmak üzere verdiği emeği ve yaptığı çalışmaları görüyorum. İşte en son, TOBB Ekonomi Şurasında, Sivas’ın 6. Bölge teşvik kapsamına alınmasını Cumhurbaşkanımızdan bizzat talep edip, takip etti. Sivas’ın yerel değerlerine de sahip çıkıldı. Sivas Katmeri, Köftesi ve Turşusuna coğrafi işaret sağlandı. Coğrafi işaretli ürünlerinizi, e-ticaret yoluyla, ülke çapında tüketiciye ulaştırmak için de, altyapı çalışmaları başlatıldı. Böyle gayretli, azimli, vizyoner bir Oda Başkanımız olmasıyla da iftihar ediyorum. Sivas bir cazibe merkezi ve büyükşehir olma yolunda hızla ilerliyor. Yatırımcılar, bu birlikteliğe, bu uyuma, Sivas’ın parlak geleceğine güvensin. Hiç çekinmeden burada yatırımını yapsın. Sivas’ın cazibesi artıyor. Sivas’ın geleceği de, geçmişi gibi parlak olacak inşallah. Bunun için de, Karadeniz ile Akdeniz’i, Sivas üzerinden bağlayacak yol bitirilmeli. Bu sayede Sivas denize bağlanacak, limana kavuşacak. Sivas’ın ihracat yapması da kolaylaşacak. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı da artık tamamlanmalı. Böylece Sivas, hem kuzeyi ve güneyi, hem de doğuyla batıyı birbirine bağlayan merkez haline gelmeli” ifadesini kullandı.

Sivas TSO’nun istihdamda önemli rol üstlendiğini belirten Vali Salih Ayhan ise “1. OSB ve Sivas’ımızın yakın gelecekte ekonomik konumunu belirleyecek Demirağ OSB ile şehrimizi hep birlikte yarınlara hazırlıyoruz. İlimizi ilgilendiren her konuda iş ve güç birliği yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, “İlk Kadın Meclis üyesi olduğum ve hala da üyesi olduğum Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının 120. Yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli başlıklarda ödül alan firmalarımızı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Sivas’ı hep birlikte daha da ileriye taşıyacağız. Programı düzenleyen başta Başkan Mustafa Eken ve ekibini kutluyorum” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın 120. kuruluş yılını birlik ve beraberlik içerisinde kutladık. Ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine ve geleceğine katkı sağlayan tüm iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Sivas’ın kalkınması için emek veren yatırımcılarımızın her daim yanındayız” dedi.

Törende STSO’nun 40 yıllık üyeleri, vergi rekortmenleri ve İhracatta Başarı Sağlayan üyelerine plaketleri verildi, 120. kuruluş yıl dönümü pastası kesildi.

Programın ardından Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Sivas İş Dünyası Müşterek İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya STSO Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Meclis Başkanı İhsan Aksoy, Oda ve Borsa Meclis Üyeleri katılarak iş dünyasının talep ve beklentileri ele alındı.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu