GenelGündem

Sivas’ta Yetişen Türk Somonları Avrupa Sofralarında

Sivas’ta Yetişen Türk Somonları Avrupa Sofralarında

Sivas’ta Yetişen Türk Somonları Avrupa Sofralarında, İmranlı’nın soğuk sularında yetişen Türk Somonları, Avrupa sofralarında beğeni topluyor.

Sivas’ın İmranlı ilçesinde, serin sularda büyüyen Türk somonları, Avrupa’nın sofralarına lezzet ve kalite sunmaya devam ediyor. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İmranlı Barajı’nda bulunan alabalık ve somon yetiştirme tesisini ziyaret ederek, işletme hakkında detaylı bilgiler aldı.

Yıldız, yaptığı açıklamada, “İmranlı Barajı’nda her biri özenle beslenen Türk somonları, uzak mesafelere giderek Avrupa’nın tercih ettiği lezzetler arasına girmeyi başardı. Yıllık 950 tonluk üretim kapasitesine sahip olan tesisimiz, 500 tonluk balık üretimi gerçekleştiriyor. Bu balıklar olgunlaştığında Karadeniz’e gönderilerek Rusya ve Avrupa’nın sofralarına ‘Karadeniz Somonu’ olarak ulaşıyor.

“Bu yıl hava koşulları üretimi etkilese de İmranlı suyunun kalitesi herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Türk somonu, özellikle kalitesiyle Avrupa’da tercih ediliyor. Canlı sevkiyatlar tesisimizden devam ediyor. Denize nakledilen balıklar, orada yetiştirilerek Norveç somonu standartlarına ulaştırılıp Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor” dedi.

Sivas’ta Su Ürünleri Tesisleri Yıllık Binlerce Ton Üretim Sağlıyor

İl Tarım ve Orman Müdürü, işletmeyi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve başarılarını takdir etti.

Sivas’ta toplamda 33 su ürünleri tesisi bulunuyor. Bu tesislerde yıllık 5647,5 ton alabalık üretim kapasitesi mevcut olup, kuluçkahanelerde 23.400.000 adet/yıl yavru alabalık üretimi ve 49.900.000 adet/yıl yumurta üretimi yapılıyor. İlimizde üretilen yavru alabalıklar, baraj göllerindeki ağ kafes tesislerinde 1,5-2 kg oluncaya kadar büyütülerek 2023 yılı içerisinde toplamda 1350 ton civarında “Türk Somonu” olarak Karadeniz illerine canlı olarak ulaştırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu