GenelGündem

SCÜ’de Haydar Aliyev’i Anma Programı Düzenlendi

Azerbaycan’ın kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümünün 18. yıl dönümü vesilesiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde düzenlenen programla anıldı.
Kültür Merkezinde düzenlenen program öncesi, fuaye alanında Haydar Aliyev’in fotoğraflarının yer aldığı sergi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Azerbaycan Büyükelçiliği Başkâtibi Elhan Zeynalov, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ)Türk Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kenan Çarboğa ve katılımcılar tarafından gezildi.
Haydar Aliyev’i anma program saygı duruşu ve her iki devletinin millî marşlarının okunmasıyla başladı.
Programın açış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki devlet tek millet anlayışı ile hareket ettiklerini belirterek, “Böylesi devlet büyüklerini tanımamız bilmemiz gerekmektedir. Böylesi büyük insanların hayatını ve ideallerini bilip öğrenirsek ileriki yıllarda siz değerli gençlerimiz yaşatacaklar. Bana göre Haydar Aliyev bir Türk sevdalısıdır. Ülkesine ve milletine yaptığı hizmetlerin yanı sıra Türk devletleri ile arasında kurduğu büyük bağ ve çalışmaların büyük çabalar sonucunda ortaya koymuştur.” diyerek Haydar Aliyev’in her zaman anılması gerektiğini belirtti.
Ardından konuşan Azerbaycan Büyükelçiliği Başkâtibi Elhan Zeynalov, “Bizim asıl amacımız; Haydar Aliyev ve devlet büyüklerimizin bilinmeyen özellikleri ve hayata bakış açılarını değerli gençlerimize aktarmak, anlatmaktır. Haydar Aliyev, bağımsız bir devlet kurmak için bütün halkı arkasına alarak büyük bir gayret içerisine girerek bu emeline ulaşmış bir devlet büyüğümüzdür. Mustafa Kemal Atatürk de yeni bir Türk devleti kurmak için ülkesinde bütün halkını arkasına almıştır.” diyerek Haydar Aliyev’in hayatı hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
SCÜ Türk Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Çarboğa, Azerbaycan’ın bağımsızlığa ulaşmasında büyük emek sarf eden Haydar Aliyev’in rolü hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Son olarak konuşan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi Soltan İbişov, “Haydar Aliyev’in gençlere dikkati” konusunda katılımcılara bilgi verdi.
Program, teşekkür belgesi takdimi ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu