Genel

SCÜ 12 İŞÇİYİ NEDEN İŞTEN ÇIKARTTI?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan 12 kişi, herhangi bir açıklama yapılmadan işten çıkarıldıklarını iddia etti. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’ya ulaşan işçiler Karasu’dan sorunlarını dile getirmesini istedi. 12 işçi ile birlikte basın açıklaması yapan Karasu, “20 yıllık AK Parti iktidarında işçi hakları her geçen yıl daha da geriye gitmeye devam ediyor” dedi.
Milletvekili Karasu, “Milyonlarca işçi hem enflasyona, hem güvensiz çalışmaya hem de çalışma şartlarının sürekli geriye gittiği bir düzene mahkum edilmek isteniyor. Türkiye’de asgari ücret açlık sınırının altına inmiş durumda. İktidar emekçilere kaşıkla zam verip, kepçeyle geri alıyor. Bir tarafta sarayın yanında durup 4 yandan maaş alan makbuller diğer tarafta ekonomideki yangını derinden hisseden milyonlarca işçi. İktidarın 20 yıldır alışkanlık haline getirdiği ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ne yazık ki artık tüm kurumlara sirayet etmiş durumda. Bunun son örneğini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yaşıyoruz. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yönetimi, geçtiğimiz Temmuz ayında sözleşme imzaladığı 12 işçiyi, Eylül ayında işçilerin bilgisi dahi olmadan kantinleri özelleştirdiği şirkete devretti. Tabi kantinlerin özelleştirilmesi de ayrı bir muamma. 24 tane kantini ihalesiz, sorgusuz ve sualsiz özleştiriyorlar. Yani 12 işçi kardeşimiz Temmuz ayında üniversitede işe girmenin mutluluğunu yaşarken bir anda haberleri yokken üniversite yönetimi tarafından başka bir şirketin çalışanı haline geliyor. Söz hakkı, bilgi verme, muhatap bunların birisi var mı? Yok” dedi.
Karasu, yönetime şu soruları yöneltti;
“Mart 202’den bu yana kapalı olan üniversitelerin açıldığı üniversitede personelin işine son vererek ne amaçlıyorsunuz?
Okulların açıldığı an ilk işiniz neden kantinleri özelleştirmek oluyor?
12 işçinin hukukunu, özlüğünü, geleceğiniz gasp etme hakkını size kim verdi?
Bir sözüm de Sivas’ta her şeyi güllük gülistanlık gösteren, Sivas’ın sorunlarını görmezden gelenlere: Sivas’ta 3 maymunu oynayan yöneticiler, daha ne kadar sessiz kalacaksınız?”
KİMSE BİZİ UMURSAMADI
16 kişiden sadece 12 kişinin çıkarıldığını söyleyen işçi Kemal Aktaş, “Biz Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde 10 yılı aşkın süredir çalışmaktaydık. Ama hiçbir gerekçe gösterilmeden 15 Eylül itibariyle iş akdimiz feshedildi. 16 kişi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak alışıyorduk. 4 kişiyi içeride bıraktılar ve 12 kişi kış önü işten çıkarıldık. Şu anda hepimiz çok mağduruz. Tek gerekçeleri bütçede paranın kalmamış olması oldu. Vakfa devrediyoruz dediler. Vakfı da kampüs içerisindeki bir kafenin sahibi almış. Ama zaten orası özel bir işletme. Şu an da hepimizi çok mağdur ettiler. Sağ olsun Ulaş Bey bize yardımcı oldu. Hepimiz bir aile babasıyız ve ev geçindiriyoruz. Zaten şu an işsizlik durumu ortada. Ne yapacağız hiçbir şey bilmiyoruz” dedi. Başka bir işçi Soner Cila ise , “Biz hepimiz 40 yaşın üzerinde insanlarız ve çocuklarımız var. Bizi sebepsiz yere işten attılar. Bir sabah geldik bize dediler ki ‘sizin işinizi feshettik. İşleriniz başka yere devrettik. Size iş imkanız veriyoruz’ dediler. Ama bize verdikleri imkan bizi devlet kurumundan aldılar şahıs işletmesine verdiler. Biz burada çok mağduruz. Usulsüzlük yaptılar. Bizim haricimizde orada 4 kişi kaldı. Onlar kendi adamları olduğu için işten çıkarmadılar. Bizi kapı dışarı attılar. Rektör beyin yanına gidiyoruz bizi umursamıyor. Genel sekreterin yanına gidiyoruz bizi umursamıyor. Hepimizin orada en az 13-14 sene emeği var. Hepimizin bir ailesi var. Mağduruz. Perme perişan olduk. Bu yaştan sonra nasıl iş bulacağız. Mahvolduk. Ulaş Beye derdimizi anlattık sağ olsun bizi dinledi. Biz iktidardaki kişilerin yanına gittik kimse bizi umursamadı” diye konuştu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu