GenelYerel Haberler

Özgür Basın Susturulamaz! Basın Bu Olayın Neresinde!

Sivas’ta bugün İl İlçe Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) uygulaması kapsamında ekipler, Mevlana Mahallesinde görev başındaydı.
Bölgede M.K adlı kişinin işyerinde denetim yapan ekipler, çeşitli evraklar istedi. Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada 1.15 promil alkollü olduğu öne sürülen M.K.’nın evrakları polis memurlarının suratına attığı ve Kovid-19 denetimlerini engel olmaya çalıştığı ifade edildi.
Mukavemet ile karşılaşan ekipler M.K.’yı gözaltına alarak Alibaba Polis Merkezine götürdü.
Gözaltına alınan ve yerel bir kanalda TV programcısı olduğu öğrenilen M.K. sosyal medya hesabından özgür basın susturulamaz şeklinde paylaşımlar yaptı.
Konuyla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü bir paylaşım yaparak konuyu kamuoyunun takdirine bıraktı. Burada esas soru ise Özgür Basın bu olayın neresinde diye sormak istiyoruz. Çünkü denetim yapılan yer bir basın kuruluşu değil.
Emniyet Müdürlüğünden yapılan paylaşım şu şekilde; “Mevlana Caddesi’ndeki bir iş yerinde bulunan ve 1.15 promil alkollü olduğu anlaşılan M.K. isimli şahsa ait iş yerindeki denetimi, İçişleri Bakanlığı Salgın Denetim Uygulaması (İSDEM) projesine kaydetmek amacıyla vergi levhası bilgileri istenildiğinde asgari nezaket kuralları dışına çıkarak vergi levhasını personelimizin yüzüne atmak suretiyle, son dönemde ülkemizin gündemini sürekli işgal eden ve çok sayıda vatandaşımızın vefatına neden olan Kovid-19 denetimine engel olmaya çalışılmıştır. Yürütülen işlemin, saygıdeğer basın mensuplarına yönelik bir tarafı olamayacağı gibi, işlemin haber alma, yapma ve duyurma süreçleriyle de ilgisi bulunmamaktadır.
Bu denetimlerle kamu sağlığının korunması ve sosyo-ekonomik hayatın biran önce normalleşmesi amacıyla, üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. M.K. hakkındaki gerekli adli işlemler, ilgili makamların talimatıyla ve CMK çerçevesinde yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla sunulur.”
Öte yandan sosyal medya üzerinden yayımlanan emniyet bültenine çok sayıda yorum ve paylaşım yapılırken, ilginç yorumlarda dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu