Eğitim

Okullar Yarın Tatil Mi?

Okullar Yarın Tatil Mi?

Geçtiğimiz günlerde Eyüpsultan’daki özel okul müdürü İbrahim Oktugan’ın eski bir öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülmesi büyük bir yankı uyandırdı. Sendikaya bağlı öğretmenler, Oktugan’ın öldürülmesine karşı tepki göstermek amacıyla iş bırakma eylemine katılacağını açıkladı. İş bırakma eylemi açıklamaları ardından okulların tatil olup olmayacağı soruları gündeme geldi. Peki, okullar yarın açık mı, okullar cuma günü tatil mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise sosyal medyada dolaşan “okullar yarın tatil” iddialarını yalanladı ve eğitimin kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi.

Bakan Yusuf Tekin, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen bir medeniyetin ve “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” cümlesiyle öğretmenlik mesleğini kutsayan bir geleneğin sahipleri olduklarını vurguladı.

Tekin, “Öğretmenlerimize yönelecek hiçbir baskı ve şiddeti asla kabul etmeyeceğimizi, öğretmenlerimizi asla kimseye ezdirmeyeceğimizi buradan bir kez daha tüm Türkiye ile paylaşmak istiyoruz.” dedi.

Yaşanan acı olayın eğitim camiası olarak derinlemesine mücadele ettikleri bir konu olan eğitimde şiddetin kökünü kazıma çabalarının ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Tekin, bu soruna çözüm üretmenin topyekûn ve kararlı bir mücadele ile mümkün olduğuna işaret etti.

“ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ”

Bakan Tekin, “Bizler bu konuda alınması gereken bütün tedbirleri bugüne kadar almaya çalıştık, almaya devam edeceğiz ancak bu konuda velilerimizden, sivil toplum örgütlerinden, kamu kurumlarından ve kısacası tüm paydaşlarımızdan bize destek olmalarını, kendi sorumluluklarını daha özenli bir biçimde yerine getirmelerini özellikle istirham ediyoruz.” diye konuştu.

Tekin, öğretmen başta olmak üzere ailesine, topluma ve milletine saygıyı emreden geleneğe ve değerlere, eğitim öğretim süreçlerinin içinde daha belirgin bir biçimde yer vermeyi önemsediklerini söyledi.

Öğretmenlerden de bir beklentisinin bulunduğunu dile getiren Bakan Tekin, “Aramızdaki her türlü fikir, düşünce ayrılıklarını, yaşam tarzı farklılıklarını bir tarafa bırakarak mesleğimizin onuruna ve meslektaşlarımızın hukukuna bir milyondan fazla mensubu bulunan bir aile havasında hep beraber sahip çıkalım.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu