GenelGündemSağlık

Kurban Bayramında Yemeklere Dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, Kurban Bayramı’nda et tüketiminin hastaları olumsuz etkileyebileceğini belirterek, yeme ve içme konusunda uyardı.
Sivas Medicana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, Kurban Bayramı dolayısıyla et tüketimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğu, bayramda et tüketimi konusunda titiz davranılması gerektiğini belirterek, “Bayramlarda sağlığımıza ciddi oranda dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü toplumda hem kalp hastalığı riski taşıyan insanlar var, hem de stentli, bypasslı, kalp ve tansiyon hastası olan insanlarımız var. Ziyaretlerde kurban eti fazlaca ikram ediliyor. Hastalarımızın ve risk taşıyan insanlarımızın bu konuda dikkatli olmaları ve diyetlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bayramlarda çok yoğun et tüketimi doğru bir şey değil. Kararında ve az az tüketilmeli” dedi.
Bayramda, kalp hastaları açısından beklenmeyen bir göğüs ağrısı, nefeste ani daralmalar gibi durumlarda hastaneler kapalı bile olsa acil servislere gidilmesi konusunda uyarıda bulunan Erdoğu, “Bayram tatili uzun bir süre ve halkımız bu süreyi dolu dolu geçirmek isteyecek. Haliyle gezmek, mangal yakmak gibi ger güne bir plan yapacak. Bu tarz faaliyetlerde yeme içmeye dikkat etmek gerekiyor. Aşırı tüketim tatilimizi zehir edebilir. Yemeklerden sonra bol su tüketilmeli, tok karna egzersiz ve yürüyüş yapılmamalıdır. Tok karına yapılacak egzersiz ve yürüyüş, koşu kalp krizi riskini artırabilir, tansiyonlarını fazla yükseltebilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu