Genel

Kene Vakaları İçin Uyardı


Veteriner Hekimleri Odası İl Başkanı Erdem Şenel, havaların ısınması ve nem oranının artmasıyla kene vakalarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek uyarılarda bulundu
İlimizde bu sene şimdiye kadar 4 can alan kene vakalarına Veteriner Hekimleri Odası İl Başkanı Erdem Şenel dikkat çekti ve kenelerden korunma noktasında vatandaşları uyardı.
Yaz mevsiminin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte aktif hale gelen ve popülasyonunda artış görülen kenelerin sebep olduğu, zoonotik karekterde olan KKKA hastalığına değinen Şenel, “İlimizde veteriner hekimleri, veteriner sağlık teknisyenlerini, çiftlik çalışanlarını, çobanları, kasapları, mezbaha çalışanlarını, hayvancılık ile uğraşanları, akut hastalarla temas olasılığı bulunan salgın bölgelerde görev yapan sağlık personelini ve arazide çalışan tarım işçilerini, halkı tehdit etmektedir. Ülkemizde halk arasında kene, sakırga, yavsı, kerni gibi isimlerle bilinmektedir. Günümüzde yeryüzünde yaklaşık 850 kene türü bilinmektedir. Hastalık virüsü taşıyan Hyalomma türüne ait kenelerin insan vücuduna tutunmasıyla başlamaktadır. Hastalık hayvanlarda belirti göstermez. Hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları çoğunlukla İç Anadolu’nun kuzeyi ve Orta Karadeniz bölgelerinde görülmektedir. Hastalık, hayvan hareketlerinin kontrolsüz olarak yapıldığı ve virüsü taşıyan hayvan ve keneler tarafından ülkemizin her bölgesinde görülebilir” dedi.
KKKA Hastalığının nasıl bulaştığı noktasında bilgi aktaran Erdem Şenel şunları kaydetti; “Bilindiği üzere; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüslerin meydana getirdiği, keneler tarafından bulaştırılan öldürücü bir hastalıktır. Hastalık insanlara, kenelerin kan emmesi, kenelerin elle ezilmesi sonucu açığa çıkan sıvılarla temas, hastalıklı hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan ve dokularla temas sonucu bulaşmaktadır.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, ülkemizde genellikle nisan ayında başlar ve ekim ayına kadar sürer. Bunun nedeni, hastalığın taşıyıcısı (vektörü) olan kenelerin yaz mevsiminde aktif olmasıdır. Aynı zamanda insanların kenelerle karşılaşması da bu dönemde artar. Ayrıca, sonbaharda ortaya çıkan erişkin keneler kendilerine kan emebilecekleri bir konak aramak yerine toprağa, çatlaklara, taş altlarına, ağaç kovuklarına girerek kış uykusuna geçerler. Bu keneler ertesi yıl baharla birlikte aktifleşip konak beklerler. Dolayısıyla bahar aylarında ortaya çıkan kenelerde sayısal bir artış olur.
KENELER UÇMAZ, ZIPLAMAZ YA DA AĞAÇTAN DÜŞMEZ
Kenelerin kanatları yoktur, vücutları zıplamaya veya uçmaya uygun değildir. Bazıları otlara tırmanarak etraflarından kan emebilecekleri bir omurgalı hayvanın otlara sürtünerek geçmesini bekler, bazıları ise toprakta saklanarak bu konakları hisseder ve çok hızlı yürüyerek onlara yönelir. KKKA hastalığını nakleden keneler ikinci tiptendir. Köpek ve kedilerde bulunan keneler KKKA açısından riskli mi? Özellikle köpek ve kedilerin üzerinde bulunan keneler ülkemizde KKKA virüsünü taşıyan türü değildir. Ayrıca, bu hayvanların (herhangi bir hayvanın) üzerine tutunmuş olan keneler hiçbir zaman tutunduğu konağı bırakıp insanların üzerine gelmezler. Ancak yine de herhangi bir hastalık riskine karşı, bu hayvanların üzerindeki keneler çıplak elle toplanmamalıdır, eldiven giyilmelidir”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu