GenelGündemYerel Haberler

Şehidin Adı Kütüphanede Yaşatılacak

2016 yılında Diyarbakır´ın Sur ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Bordo Bereli Uzman Çavuş Selçuk Paker´in adı Sivas´ta kurulan kütüphaneye verildi. Şehit ailesinin destekleriyle kurulan kütüphanede öğrenciler hem kitap okuyor hem de kahramanı yakından tanıyor.

Piyade Uzman Çavuş Selçuk Paker 30 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır´ın Sur ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit oldu. “Tabuta Sığmayan” şehidin adını yaşatmak ve onun kahramanlıklarını anlatmak için Sivas´ta Abdulvahabigazi İlkokulu tarafından okula kütüphane kurulmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi kapsamında okula kurulan ve kahraman şehidin adının verildiği kütüphanenin açılışı yapıldı.

Okul Müdürü Sabri Çetinka kurulan kütüphane hakkında bilgi vererek, “Bu sene Milli Eğitim Bakanlığımızın yürüttüğü bir proje vardır. Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi bizde bu proje kapsamında okulumuzdaki mevcut kütüphanenin imkanlarını artırmak için bazı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızın esnasında şehidimizin ailesi bize ulaştı. Burada yapılacak olan kütüphanenin donatımını, tefrişatını, kitaplarını temin edeceklerini bildirdiler. Sağolsun onları destekleriyle bu kütüphaneyi kurduk. Dönemimizde baskın bir kültür var. Bu kültürün etkisiyle bize ait olmayan kahraman figürleri çocuklarımızda fazlaca yer edilmiş bir durumda. Aslında bizim ete, kana, kemiğe bürünmüş kahramanlarımız var. Kahramanlarımızdan bir tanesi de şehidimiz. Şehidimiz gibi kara toprağa düşen, vatanın birliği dirliği için canından vazgeçen şehitlerimiz rahmetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun diyorum. Çocuklarımıza bizim bu tip kahramanları göstermemiz lazım. Bu tip örnekleri göstermemiz lazım. Bu vesileyle kütüphanemizin hayra vesile olmasını temenni ediyorum. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu