GenelGündemSiyasetYerel Haberler

Karasu: Sıra Barajlara Mı Geldi ?

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen baraj, gölet ve depolama tesislerinin maksat oranlarını belirleme, bu oranları değiştirme yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verilmesini öngören düzenlemeyi eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda ‘Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ görüşüldü. Genel Kurul’da konuşan Ulaş Karasu, şunları söyledi:

“Kanunla DSİ İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen baraj, gölet ve depolama tesislerinin maksat oranlarını belirleme, bu oranları değiştirme yetkisi de direkt Cumhurbaşkanı’na veriliyor. DSİ öyle bir kurumdu ki içinden cumhurbaşkanı çıkardı. Siz, cumhurbaşkanı yetiştiren kurumun yetkisini elinden alıp Cumhurbaşkanı’na veriyorsunuz. Kurumların içinin nasıl boşaltıldığının en güzel örneğidir bu. Şimdi bu yetkiyi Cumhurbaşkanı’na veriyorsunuz ama hepimiz biliyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın iddiası, kendisinin ekonomist olduğu yönünde. Ekonomist Genel Başkanınız ülke ekonomisini kuruttu, mali kaynakları kuruttu; emeklinin, asgari ücretlinin maaşını kuruttu, şimdi sıra barajlara mı geldi? Ekonomiyi kuruttunuz, bırakın ülkenin barajları kurumasın. Cumhurbaşkanı çıkacak, ‘Ben bu barajın, bu göledin maksat oranını böyle yapıyorum’ diyecek. Neye göre? Bilinmiyor. DSİ Genel Müdürü’ne, Tarım ve Orman Bakanı’na ne gerek var? Zaten bir yetkileri yok. Boşuna maaş vermeyin, o koltukları boşuna işgal etmesinler.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu