GenelGündem

GENÇLER TARIMI BIRAKIYOR, KÖYLERİ TERKEDİYOR

Sivas’ın Zara ilçesinde gençler, köyleri terk etmeye devam ediyor. 135 köyü olan ve toplam nüfusu 30 Binin üzerinde olan Zara ilçesinde gençler, çiftçiliği bırakarak ilçeden ayrılıyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, 9 mahalle, 135 köy ve 179 mezradan oluşan Zara ilçesinde tarım ve hayvancılıktan gençlerin el çektiğini dile getirerek, “Köylerimizin yarısında ne tarımsal faaliyet yapan var, ne de hayvancılık yapan kaldı. Çoğu köyümüz yazın il dışından gelip 20-30 gün veya 1-2 ay kalan yazlıkçılara terk edilmiş durumda. Köylerimizin yaz aylarında nüfusu artarken, kış aylarında kimse kalmıyor. Eskiden tüm köylerimizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz vardı” dedi.

BİZ ZİRAAT ODASI OLARAK HEP KÖYLERDEYİZ
Çiftçiliğin her geçen gün azaldığına vurgu yapan Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, “Bizim çocukluğumuzda güzel ilçemizin köylerinde kalanların tek işi çiftçilik idi. Eker, biçer, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yaparlardı. Son yıllarda 135 köyümüzü gezdiğimizde genç nüfusun iki elin parmağı kadar kaldığını gözlemlemekteyiz. Çeşitli sebeplerden dolayı köylerinde durmuyorlar. Bu sebeplerin başında gübre, mazot, tohum yem gibi giderlerin fiyatlarının yüksek olmasıdır. Üstüne bu yıl bir de kuraklık eklenince bu sayı daha da artmış durumda” diye konuştu.
Devlet destekli projelerin çiftçiler için anlamlı ve faydalı olduğuna dikkat çeken Başkan Şimşek, “Devletimiz Genç Çiftçi Projesi başlatarak 3 yıl boyunca hibe olarak büyükbaş hayvan dağıttı. Güzel projeydi ama tam olarak yerini bulmadı. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesiyle Ziraat Bankası kredisiyle küçükbaş hayvan verdi. Buda çok güzel bir proje, ilk başladığı gibi devam etseydi köylerimiz küçükbaş hayvanla dolacaktı, fakat hem hayvan fiyatları çok yükseldi, hem de onu verince büyükbaş hayvan fiyatlarını düşürdü. Projeler başlamadan yapılmadan geniş çaplı, geniş katılımlı toplantılarla belirlenip uygulamaya geçilmelidir” ifadelerini kullandı.
GIDA ÜRETİMİ SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİ
Ülkemizdeki gıda üretiminin savunma sanayi kadar önemli olduğuna değinen Şimşek, şunları söyledi: “Bu durum Pandemi döneminde daha iyi anlaşıldı. Bizim temennimiz çiftçilerimiz üretim yaptıkları toprakları, köylerini terk etmesinler, üretime devam etsinler. İlçemizde önceleri buğday ve arpa ekilirken son senelerde sulu tarıma geçildi. Şeker pancarı, patates, ay çekirdeği gibi ürünler ekilmeye başlandı. Ama maliyetler yüzünden çiftçilerimiz sıkıntı çekmektedir. Devletimizden talebimiz; köylerimizde üreten, çiftçilik yapan, ülke ekonomisine katkı sağlayanların Tarım Bağ-Kurlarının devlet tarafından karşılanmasıdır. Köyde bu işi yapmaya çalışan genç çiftçi ne BAĞ-KUR primini ödeyebiliyor, ne de aile kurup köyünde kalabiliyor.”

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu