Genel

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve zamlar nedeniyle esnaf ve sanatkarların alım ve ödeme gücünün azaldığını söyledi.
Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarların çok mağdur olduğunu ve iş yapamaz hale geldiğini ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Covid salgınında en fazla esnaf kesimimiz mağdur oldu. Birçok meslek kolunda işyerleri kapandı, çalışanlarını işten çıkardı ve evlerine ekmek götürmekte zorlandı . Normal hayatın başlaması esnafımızı bir nebze olsun sevindirdi. Ancak; piyasada yaşanan zamlar, ekonomik sıkıntılar esnafımızın alım gücünü düşürdü Esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor. Amacımız; temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımızın sesini duyurmak ve çözüm bulmaktır. ” dedi.
ESNAFIN BORCU 255 MİLYON TL
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, piyasada yaşanan fiyat artışları nedeniyle esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığı ifade ederek, “Esnaf ve sanatkarlarımız artık maliyetleri karşılayamaz hale geldi. Dolar, Euro ve altındaki artışlar esnaf ve sanatkarlarımızı da olumsuz etkilemektedir. Üst üste yapılan zamlar karşısında esnafımız sattığı ürünün yerine yenisini koyamaz hale geldi. Giderlerini de karşılamakta zorlanan esnaflarımız, kredi çekerek ayakta durmaya ve borçlarını kapatmaya çalışmaktadır. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile Halk bankasından kredi çeken esnafımızın borcu 255 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu da gösteriyor ki piyasadaki sıkıntının esnafımız da etkilediğini göstermektedir. Kredi çekerek borçlarını kapatan esnaflarımız, piyasadaki sıkıntılar karşısında kredisini ödemekte zorlanmaktadır. Pandemiden sonra piyasadaki kur artışı ve maliyetlerin artması nedeniyle esnaflarımıza bir yıl ödemesiz üç yıl ödemeli 50 bin ile 100 bin lira arasında faizsiz cansuyu kredisi verilmelidir” diye konuştu
ESNAFA TİCARİ AKARYAKIT VERİLMELİ
Şoför esnafının en önemli girdi maliyetlerinden birinin de akaryakıt olduğuna vurgu yapan Sesob Başkanı Köksal, akaryakıt ürünlerine yapılan zamların yolcu ve yük taşımacılığına da yansıması nedeniyle diğer tüm ürünlere de yansıtıldığını belirterek, ticari araçlar için mutlaka daha uygun fiyattan akaryakıt verilmesi gerektiğini hatırlattı.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu